Dwa bloki „Dla Systematycznych” w budowie. Nabór w maju

0
Łącznie 32 mieszkania, w tym dwa mieszkania przystosowane do osób niepełnosprawnych, powstają właśnie przy ulicy Klasztornej w Ostrowie Wielkopolskim. Trwa budowa dwóch z docelowo dwunastu bloków, które spółka MZGM i samorząd budują w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu "Dla Systematycznych". Lokale będą gotowe we wrześniu 2018 roku, a chętni lokatorzy będą mogli składać wnioski od maja.

Program „Dla Systematycznych” zakłada powstanie docelowo 12 bloków mieszkalnych przy ulicy Klasztornej w Ostrowie Wielkopolskim. Już pobudowano trzy z nich, dwa kolejne są w budowie. Dziś wmurowano w nie kamień węgielny. W każdym z bloków będzie 16 mieszkań 1,2 i 3-pokojowych. Dwa mieszkania będą dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Lokatorzy to głównie osoby młode, rodziny, dopiero co startujący w dorosłe życie mieszkańcy miasta. Młodzi ludzie nie muszą martwić się o zdolność kredytową i „biegać” od banku do banku. Program, który realizuje samorząd miejski zakłada, że w początkowych latach lokatorzy wynajmują mieszkania, opłacają czynsz i wszelkie opłaty, które są stosunkowo niewielkie, a w przyszłości – w „nagrodę” za systematyczność – mają szansę wykupić mieszkania po korzystniejszej cenie. To założenie programu już teraz staje się inspiracją dla wielu deweloperów do zmiany sposobu handlowania mieszkaniami. – Przyglądam się programom najmu z dojściem do płatności. Chłonność rynku deweloperskiego też jest ograniczona, a jest gros klientów, którzy nie mogą ze względów formalnych wziąć kredytu i kupić mieszkania, bo mają np. umowy o pracę na czas określony, więc dla banku nie są partnerem. Ale oni tak naprawdę mają wystarczające środki, aby płacić za najem mieszkania i jakąś część zasilającą już kwotę wykupu tego lokalu. Dlatego przyglądamy się takim programom mieszkaniowym jak ten w Ostrowie – opiniuje Jarosław Pucek, deweloper z Poznania.

Jak zapewnia Ryszard Wiśniewski, prezes spółki MZGM w Ostrowie Wielkopolskim, mieszkania zostaną oddane do użytku najpóźniej do końca września 2018 roku. Koszt tej inwestycji to około 5 mln 300 tys. złotych. Nabór wniosków o mieszkania rozpocznie się w maju i potrwa miesiąc. Szczegółowe kryteria zostaną ustalone, ale jak zapewnia prezes spółki – nie są wymagające. – Najsprawiedliwszym sposobem wyboru jest losowanie. Tak było w przypadku poprzednich bloków i tak będzie teraz. Szacujemy, że na 32 mieszkania może wpłynąć nawet 200 wniosków – mówi Ryszard Wiśniewski.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick