Black Friday – Czarny Piątek 2019 nadchodzi. Co warto o nim wiedzieć? [artykuł sponsorowany]

1
Już 29 listopada obchodzić będziemy Black Friday 2019. Czym jest wspomniane święto? Poznaj historię Czarnego Piątku.

Black Friday to święto, którego korzeni należy poszukiwać w Stanach Zjednoczonych. Nic zatem dziwnego, że to właśnie w USA cieszy się ono największą popularnością. Niemniej jednak nie oznacza to wcale, iż wspomniane święto nie jest obchodzone także w naszym kraju. Wręcz przeciwnie! Dowodem na wspomniany fakt mogą być chociażby gazetki promocyjne wydawane specjalnie z okazji Black Friday. No dobrze, ale czym – w praktyce – jest Czarny Piątek?

Historia Czarnego Piątku

Aby prześledzić historię Black Friday musimy cofnąć się do drugiej połowy XIX wieku, bowiem to właśnie wtedy należy doszukiwać się korzeni Święta Dziękczynienia. Co ma wspólnego Thanksgiving Day z Black Friday? Więcej, niż można przypuszczać. Zacznijmy jednak od początku. Otóż Święto Dziękczynienia obchodzone jest na cześć pierwszych dożynek mieszkańców kolonii Plymouth. W roku 1621 pielgrzymi, którzy dopłynęli do Ameryki na słynnym już statku Mayflower urządzili uroczystą kolację. W trakcie wieczerzy dziękowali oni Bogu za bezpieczną podróż oraz zebrane plony. Należy dodać, iż na kolację zostali zaproszeni także Indianie z plemienia Wampanoagów, którzy przynieśli na kolację znaczą ilość różnego rodzaju ptactwa. Samo Święto Dziękczynienia obchodzone jest rokrocznie w ostatni czwartek listopada, natomiast już następnego dnia ma miejsce rozpoczęcie sezonu świątecznych zakupów. Pierwszym dniem wspomnianego sezonu jest właśnie Czarny Piątek.

Jak wygląda Black Friday w USA?

Czarny Piątek w Stanach Zjednoczonych to czas prawdziwej gorączki zakupowej. Tego dnia niemalże wszystkie sklepy wydłużają godziny otwarcia. Zwyczajowo przyjęło się, iż są one otwarte już od 6 rano, niemniej jednak z roku na rok godzina otwarcia zaczęła się przesuwać. Obecnie większość z nich otwiera swoje drzwi już o 4 rano, natomiast niektóre sklepy są czynne nawet przez całą dobę. Zaskakujące? Być może, niemniej jednak wspomniane zachowanie podyktowane jest naciskami ze strony samych klientów. Skąd zatem tak duże zainteresowanie promocjami? Powodem są naturalnie niezwykle wysokie rabaty sięgające niekiedy nawet 90%!

Niestety, Black Friday posiada także – nomen omen – swoją ciemną stronę. Każdego roku dochodzi bowiem do licznych tragedii, a nawet śmierci. Strzelaniny, przypadki zadeptania, rozpylenie gazu pieprzowego… oto, w jakich okolicznościach zostają ranni, a nawet tracą życie Amerykanie biorący udział w istnym, zakupowym szaleństwie. Aby zobrazować skalę problemu powstała nawet specjalna witryna odnotowująca tego typu zdarzenia. Zgodnie z podawanymi przez nią danymi od roku 2006 do 2018 doszło do 117 ciężkich urazów oraz 12 wypadków śmiertelnych.

Black Friday w Polsce

Black Friday cieszy się sporą popularnością również w naszym kraju. Z roku na rok coraz większa ilość sklepów deklaruje swój udział w Czarnym Piątku. Obecnie Black Friday obchodzony jest przez niemalże wszystkie branże, począwszy od marketów budowlanych, poprzez sklepy meblowe, odzieżowe, a na sklepach wielobranżowych skończywszy. Warto dodać, iż największym zainteresowaniem Polaków cieszą się sprzęty AGD i RTV, a także odzież, meble i dodatki do domu.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick