Biskup tuszował pedofilię? Wiemy, co Stolica Apostolska „poleciła zasugerować” hierarsze

1
Fot. Adrien Olichon / Unsplash
Sprawa biskupa Stanisława Napierały została przeanalizowana przez Watykan. W dokumentach, które wpłynęły do Stolicy Apostolskiej zarzucono mu zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez diecezję kaliską, w jednym z przypadków "doszło do niezamierzonego zaniedbania". O szczegółach piszemy na wlkp24.info.

Stolica Apostolska analizuje kolejne zgłoszenia sygnalizujące zaniedbania w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich. Właśnie dobiegło końca postępowanie dotyczące dawnego biskupa kaliskiego Stanisława Napierały. Do Watykanu wpłynęły dwa zgłoszenia, które – jak informuje diecezja kaliska – dotyczyły jego osoby.

CZYTAJ TEŻ: Watykan zakończył postępowanie. Biskup Janiak ukarany!

Watykan zapoznał się z dokumentacją, podjął decyzję, przekazał ją Archidiecezji Poznańskiej, a ta podległej jej diecezji kaliskiej. Rzecznik prasowy tejże diecezji natomiast opublikował na stronie internetowej komunikat w tej sprawie, w którym czytamy: „Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania”.

Dalej w komunikacie można znaleźć informację dotyczącą tego, co Watykan „polecił zasugerować biskupowi Napierale”. A mowa o dwóch rzeczach: wpłacie (według uznania) z prywatnych pieniędzy „odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa” oraz nie brania udziału w publicznych celebracjach bądź wydarzeniach.

Komunikat Rzecznika prasowego diecezji kaliskiej

Diecezja Kaliska informuje o otrzymaniu komunikatu Archidiecezji Poznańskiej w sprawie sygnalizowanych zaniedbań Biskupa Stanisława Napierały następującej treści:

Działając na podstawie przepisów Kodeksu Prawa Kanonicznego i motu proprio Papieża Franciszka „Vos estis lux mundi” Stolica Apostolska – w następstwie formalnych zgłoszeń – przeprowadziła postępowanie dotyczące sygnalizowanych zaniedbań bp. Stanisława Napierały w sprawach nadużyć seksualnych popełnionych wobec osób małoletnich przez dwóch kapłanów diecezji kaliskiej.

Po dokładnej analizie zebranej dokumentacji Stolica Apostolska uznała, że tylko w jednym z w/w przypadków doszło do niezamierzonego zaniedbania.

W związku z powyższym Stolica Apostolska poleciła zasugerować Biskupowi Stanisławowi Napierale:

  1. wpłacenie, według uznania – z prywatnych środków – odpowiedniej sumy na rzecz Fundacji Świętego Józefa;
  2. nieobecność na publicznych celebracjach lub wydarzeniach.

Diecezja przyjmuje do wiadomości decyzję Stolicy Apostolskiej i zastosuje się do niej w tym, co dotyczy funkcjonowania diecezji. Nie jesteśmy upoważnieni do udzielania ewentualnych wyjaśnień czy odpowiedzi dotyczących postępowania, które było prowadzone przez Stolicę Apostolską.

Rzecznik prasowy diecezji kaliskiej
ks. Michał Włodarski

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick