Biskup Janiak jednak nie udzieli w sobotę święceń kapłańskich [ODPOWIEDŹ KURII]

14
Fot. Pixabay
W sobotę o godz. 11.00 w kaliskiej katedrze oraz w ostrowskiej konkatedrze odbędą się święcenia kapłańskie sześciu diakonów. Udzielać ich będą biskup Stanisław Napierała (w Kaliszu) oraz biskup Łukasz Buzun (w Ostrowie Wielkopolskim).

Na biskupa Janiaka spadła fala krytyki po tym, jak jego osoba znalazła się w filmie dokumentalnym o pedofilii w polskim kościele. Druga produkcja braci Sekielskich opisuje relacje ofiar księdza Arkadiusza H., który pełnił posługę m.in. w Pleszewie. W związku z tym jego zwierzchnikiem była kaliska kuria, której przewodzi właśnie biskup Janiak. Pojawiły się zarzuty, jakoby biskup kaliski wiedział o sprawie, ale nie zrobił wystarczająco dużo, by doprowadzić do jej wyjaśnienia.

ZOBACZ: „Zgłaszają się kolejne ofiary księdza Arkadiusza” – wywiad z braćmi Sekielskimi tylko w Telewizji Proart!

Informacja w ogólnopolskich mediach dotycząca tego, że to właśnie on będzie udzielał w sobotę w Kaliszu święceń kapłańskich, spotkała się z krytycznym odzewem części społeczeństwa w tym uczestników niedzielnego protestu pod siedzibą kurii w Kaliszu, w którym wzięło udział ponad 100 osób. Tymczasem Onet powołuje się na jednego z rozmówców i podaje jakoby w sobotę podczas święceń pod katedrą mieli pojawić się protestujący z banerami.

CZYTAJ: Nie chce oglądać biskupa na miejskich uroczystościach. Złożyła interpelację

Transmisja z uroczystości święceń kapłańskich w ostrowskiej konkatedrze będzie dostępna na fanpage’u świątyni.

AKTUALIZACJA

Kuria Diecezji Kaliskiej opublikowała krótką informację dotyczącą pierwotnych doniesień jakoby to biskup Edward Janiak miał być jednym z biskupów dokonujących święceń kapłańskich w sobotę 23 maja.

Poniżej wklejamy pełną treść informacji opublikowanej na stronie internetowej kurii:

„W związku z doniesieniami medialnymi Kuria Diecezjalna w Kaliszu informuje, że w sobotę 23 maja br. odbędą się w diecezji kaliskiej święcenia kapłańskie. Ze względu na stan epidemii i związane z nim limity udziału wiernych w zgromadzeniach liturgicznych, święcenia zostały zaplanowane jednocześnie (godz. 11.00) w dwóch miejscach:

– w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu święceń trzem diakonom udzieli bp Stanisław Napierała;

– w konkatedrze pw. św. Stanisława BM w Ostrowie Wlkp. święceń trzem diakonom udzieli bp Łukasz Buzun.

Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć sakrament święceń w stopniu prezbiteratu oraz o nowe i święte powołania do kapłaństwa i życia zakonnego”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

    • Za co został skazany i podaj treść wyroku sądowego.O ile sobie przypominam,to jeśli chodzi o wypociny Sekielskich ,Prokuratura Krajowa oświadczyła iż wszystkie zgłoszenia i pisma przewidziane w KPK zostały złożone prawidłowo,więc skoro wiedzę swoją opierasz tylko na artykułach regionalnych portali oraz studiujesz komentarze pod nimi to istotnie możesz mieć niewłaściwą wiedzę co do istoty sprawy.

  1. „Prosimy o modlitwę w intencji tych, którzy mają przyjąć sakrament święceń” A sami za siebie nie mogą się modlić? Ksiądz nie wykaże żadnej inicjatywy, aby się za kogoś pomodlić, za WSZYSTKO trzeba zapłacić. A oni oczekują, że ktoś będzie się modlił za tych, którzy chcą być księżmi. To ich wybór i ich sprawa. A tak w ogóle to po co się za nich modlić, przecież to prawie święte osoby…

    • Nikt nie powinien się bardziej modlić niż sami księża. Niewielu zwykłych ludzi ma tyle na sumieniu co sukienkowi! Podważam ich wiarę w Boga. Gdyby wierzyli, baliby się Go. Oni najlepiej wiedzą, czy jest jakieś piekło czy nie. Widać nie, bo niebo zrobili sobie już tu, na ziemi.

  2. Biskup j a n i a k jest zdyskredytowany na całej linii. Ma tego świadomość, zdradza go mowa ciała … Czeka na odwołanie, mam nadzieję, że nastąpi to bardzo szybko. Kościół mimo całej swojej potęgi w państwie rządzonym przez ortodoksyjnych katolików nie może sobie pozwolić na wspieranie przestępców, którym grozi wieloletnia odsiadka. Takie fakty lub tyle w temacie …

  3. „czarne kruki” czekają tylko na to co im się „skapnie” na kasę…. i inne opłaty… pewnie mają teraz kryzys… bo brak wesel ,innych uroczystości, za które kasują jak za zboże. Mauzoleum w Licheniu – brak tutystów-” pielgrzymów”- oj trudno będzie utrzymać tą świątynię przepychu….

  4. Musi wszystko ucichnąć i powrót do poprzedniego stanu ,pogadaja pogadają i z czasem tak jak zwykle będzie inny temat.

  5. STOLARZ a co byś powiedział na reaktywację Lotki albo Protka ? Akustyka jest tam nieziemska … Osobiście wbijałbym w każdy weekend, najchętniej na czarny parkiet bo lubię rap.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick