Bilans wichury. Straty sięgają setek tysięcy złotych

5
Fot. Czytelnik
Kilkaset tysięcy złotych strat, kilkanaście zerwanych dachów, dziesiątki połamanych drzew i uszkodzone pomniki na cmentarzu. To bilans czwartkowej wichury, która przeszła nad powiatami ostrzeszowskim i ostrowskim.

Czwartkowe popołudnie przyniosło ze sobą niszczycielską siłę żywiołu. Wiatr najbardziej spustoszył powiaty ostrowski i ostrzeszowski. Strażacy interweniowali kilkadziesiąt razy głównie przy zabezpieczaniu budynków, z których wichura zerwała dachy. Silne porywy wyrwały z korzeniami wiele drzew, które uszkodziły m.in. cmentarz w Gostyczynie i zablokowały wiele lokalnych dróg. Na szczęście nikomu nic się nie stało. Straty materialne jednak tylko w powiecie ostrzeszowskim oszacowano na ok. 200 tys. zł.

ZOBACZ WIDEO I ZDJĘCIA PO PRZEJŚCIU WICHURY

– W czwartek odnotowano 35 interwencji straży pożarnej z czego 19 związanych z wichurami i burzą, która przeszła nad częścią powiatu ostrowskiego. Najbardziej ucierpiała gmina Nowe Skalmierzyce. Mieliśmy 12 uszkodzonych dachów. Jeden został całkowicie zerwany, a kolejne uszkodzone. Mowa zarówno o budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych – wyjaśnia bryg. Krzysztof Biernacki, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Jeden dach został uszkodzony w Węgrach, a pozostałe w miejscowości Strzegowa. To właśnie ta miejscowość ucierpiała najbardziej. – W usuwaniu skutków tych zdarzeń wzięło udział 15 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz 17 zastępów Ochotniczej Straży Pożarnej. Łącznie ze skutkami żywiołu walczyło prawie 130 strażaków – dodaje rzecznik ostrowskiej PSP.

Ogromne zniszczenia wichura wyrządziła także w powiecie ostrzeszowskim, gdzie straty oszacowano na łączną kwotę rzędu 200 tys. zł. – Odnotowaliśmy 17 zdarzeń z czego 14 dotyczyło gminy Grabów nad Prosną. Najwięcej dotyczyło wiatrołomów. Było ich 10. Spadające konary uderzyły w jadący samochód, na szczęście nikomu nic się nie stało. Wiatr zerwał pięć dachów z budynków mieszkalnych oraz dwa z budynków gospodarczych. Największe straty wyrządził w Muchach w gminie Czajków. Na jednej z posesji wiatr nie tylko uszkodził poszycie dachu, ale też więźbę, przewrócił komin, a także uszkodził strop i ściany szczytowe – wylicza asp. Patryk Moś, rzecznik prasowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrzeszowie.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick