Biblioteki na nowych zasadach. Książki będą przechodzić kwarantannę

0
Biblioteki, galerie sztuki i muzea od 4 maja mogą otworzyć swoje drzwi dla złaknionych kultury. W ramach drugiego etapu odmrażania gospodarki i życia społecznego. Wszystko oczywiście z obostrzeniami i na określonych zasadach. Sprawdzamy, jak i od kiedy będą funkcjonować biblioteki w Krotoszynie i Pleszewie.

Biblioteka Publiczna w Krotoszynie dopiero przygotowuje się na ponowne otwarcie. Kierownictwo problemów ma do rozwiązania kilka, bowiem w głównym budynku książnicy przy ulicy Benickiej trwa gruntowny remont. Tymczasowo biblioteka działa w rynku, w jednej z kamienic. To tam w ubiegłym roku przeniesiono część księgozbioru. – Musieliśmy składować książki w magazynie, więc czytelnicy nie mogą zamawiać lektur w katalogu on-line. Nie mamy wszystkich pozycji w siedzibie w rynku. Prosimy czytelników o wyrozumiałość, bo mogą wypożyczyć tylko te książki, które są w kamienicy w rynku – mówi dyrektor krotoszyńskiej książnicy Ewa Bukowska. O tym, jakie książki można wypożyczyć, a które są niedostępne – będzie można dowiedzieć się po kontakcie telefonicznym z pracownikami biblioteki.

CZYTAJ: Rząd znosi część obostrzeń. Co nam wolno?

Jak więc będzie funkcjonowała biblioteka na nowych zasadach? Obsługa czytelników ruszy 11 maja, ale od poniedziałku 4 maja należy zapisać się telefonicznie na wizytę w książnicy przy ul. Rynek 32, a właściwie na odwiedziny biblioteki w progu drzwi. To właśnie pracownicy będą wydawali w okienku lub w wejściu zamówione książki. W budynku tymczasowej biblioteki nie ma tyle miejsca, by móc zapewnić regulaminową odległość między odwiedzającymi, stąd nie będzie wstępu do środka. Nieczynne pozostaną też czytelnia czy wypożyczalnia czasopism.

ZOBACZ: W Krotoszynie testują na koronawirusa bez wychodzenia z samochodu [ZDJĘCIA+WIDEO]

Każda książka przejdzie „kwarantannę”. – Na książkach utrzymuje się wirus, a szczególnie na okładkach, więc jesteśmy zobowiązani utrzymać czternastodniową kwarantannę książek. Zgodnie z wytycznymi Biblioteki Narodowej jesteśmy zobowiązani zachować „czystą drogę” oraz „brudną drogę” dla czytelników – wyjaśnia dyrektor Bukowska. Oznacza to, że tak jak już wspomnieliśmy – książki będą wypożyczane w bibliotece w Rynku, ale odnosić je czytelnicy będą musieli do budynku przy ul. Benickiej 11. – Książki będziemy przyjmować za budynkiem biblioteki, w podwórzu, gdzie będą uruchomione specjalne miejsca, w których od 9:30 do 16:30 będziemy przyjmować zwroty książek – dodaje szefowa krotoszyńskiej książnicy. Książki będą przez dwa tygodnie czekały na kolejnych wypożyczających.

Czytelnicy już mogą rezerwować książki i umawiać się na ich odbiór pod numerem telefonu 791 150 507.

PRZECZYTAJ: Dyrektor i pracownicy PUP-u mają koronawirusa

Podobne rozwiązania wdraża Biblioteka Publiczna w Pleszewie. Tam od jakiegoś czasu już funkcjonowało wypożyczanie książek „przez okienko” na określonych zasadach oraz „kwarantannowanie” książek. Od dziś i tam można wymieniać książki, ale obsługa czytelników odbywać się będzie na zewnątrz wypożyczalni lub w okienkach od strony dawnego peronu. Okienka będą podzielone na te do wypożyczania lektur oraz do ich zwrotu. Maksymalnie bibliotekarze wydają każdemu czytelnikowi do 5 woluminów. Książnica będzie działać od poniedziałku do piątku od 8:00 do 18:00. W Pleszewie, podobnie jak w Krotoszynie, na wizytę w bibliotecznym okienku trzeba się umówić telefonicznie pod numerem 730 308 504 lub mailowo pod adresem bibliotekapleszew@wp.pl, by ustalić, jakie książki chcemy wypożyczyć.

Wszyscy pracownicy obu wymienionych bibliotek będą stosowali się do ograniczeń przy zachowaniu odległości z czytelnikami oraz będą wyposażeni w środki ochrony osobistej.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick