Biblioteka zmienia siedzibę na rok. Trwa historyczny remont

0
Ruszył długo wyczekiwany remont Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera w Krotoszynie. Wnętrze budynku zmieniło się w prawdziwy plac budowy, a czytelnicy na ponad rok będą musieli uzbroić się w cierpliwość i przyzwyczaić do nowej, tymczasowej lokalizacji książnicy. To pierwsza na taką skalę modernizacja biblioteki od początku jej istnienia przy ulicy Benickiej, czyli od lat lat 70-tych ubiegłego wieku.

Rozkręcają meble, wiercą, kłują, burzą, ale i stawiają nowe ścianki – biblioteka w Krotoszynie w końcu doczekała remontu szumnie okrzykiwanego jako historyczny. Budynek, który został postawiony w 1975 roku jako pomnik 30-lecia PRL zmieni się nie do poznania. Budynek nie będzie powiększany, ale wnętrze zostanie przebudowane tak, aby można było wygospodarować więcej pomieszczeń, nie tylko tych, które będą służyć czytelnikom, ale także pracownikom. Dotąd brakowało np. serwerowni komputerowej czy pomieszczeń administracyjnych. Dla czytelników pojawią się na przykład miejsca do indywidualnej pracy czy stanowiska z komputerami. – Pracownicy w ostatnich tygodniach mieli sporo pracy. Własnymi rękoma przenosili ponad 50 tysięcy książek do magazynu lub do tymczasowej siedziby przy ulicy Rynek 32 – mówi dyrektor biblioteki Ewa Bukowska. Swojej siły i życzliwości użyczyli też słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku czy stali czytelnicy.

Co do tymczasowej siedziby Biblioteki w Rynku w lokalu pod numerem 32, trwają tam przygotowania miejsca do użytku, wszystko sami wykonują pracownicy książnicy. Od połowy września zaczną wypożyczać książki czytelnikom. Zbiór zostanie przeniesiony tylko częściowo, bo nie wszystko zmieści się w tymczasowym lokum. Selekcja została przeprowadzona na podstawie preferencji czytelników.

Remont Biblioteki pochłonie 2 miliony 600 tysięcy złotych, z czego 2 miliony to dofinansowanie unijne, resztę dołoży krotoszyński samorząd. Dyrektor biblioteki podkreśla, że o finansowe wsparcie na modernizację książnicy starano się ponad 8 lat.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick