Zrób mammografie i uchroń się przed rakiem

0
Źródło: UM Ostrów Wielkopolski
Rak piersi stanowi w Polsce 23% wszystkich zachorowań. Jest też najczęściej występującym nowotworem złośliwym. Profilaktyka to coś, co może zmniejszyć te statystyki. Podstawowym badaniem, które pozwala na jego wykrycie jest mammografia. Już 1 lutego ostrowianki będą miały okazję bezpłatnie się przebadać.

W 2020 r. ok. 20 tys. Polek usłyszało diagnozę: rak piersi. Umieralność z powodu tego nowotworu z roku na rok rośnie, choć na rynku dostępność do badań diagnostycznych jest coraz większa, są też coraz lepsze metody leczenia.

Z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że choć większość nowotworów piersi wykrywana jest po 50. roku życia, to zachorowalność zwiększyła się prawie dwukrotnie w ciągu ostatnich 30 lat. Szacuje się, że co roku na świecie umiera z tego powodu ponad 1,5 mln kobiet.

Bardzo ważna w wykrywaniu i leczeniu tego nowotworu jest profilaktyka np. badanie mammografem. Okazja do bezpłatnego przebadanie piersi już w środę, 1 lutego w Ostrowie Wielkopolskim.

Mammobus zaparkuje na terenie Urzędu Miejskiego przy budynku Centrum Aktywności Lokalnej, w godzinach od 14:00 do 17:00. „Zachęcamy wszystkie mieszkanki Ostrowa Wielkopolskiego, urodzone w latach 1954- 1973, do udziału w nieodpłatnym badaniu” – informują przedstawiciele ostrowskiego magistratu.

Aby skorzystać z bezpłatnego badania należy umówić się telefonicznie pod nr 61 855 75 28  lub wysłać maila z prośbą o kontakt podając nr telefonu na adres mammobus@open.poznan.pl.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick