Może wiać 110 km/h! Jest ostrzeżenie II stopnia

0
Screen. IMGW
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie II stopnia dotyczące silnego wiatru, który w sobotę wieczorem jeszcze bardziej ma się nasilić i wiać w porywach nawet do 110 km/h. Lepiej zostańcie w domach.

“Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Ostrowie Wielkopolskim ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągnąć prędkość do 110 km/h” – czytamy na stronie urzędu miejskiego. Ten komunikat jest związany z prognozami Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, który wydał ostrzeżenie II stopnia.

Będzie ono obowiązywać od godz. 21.00 w sobotę 9 marca do 3:00 w niedzielę 10 marca. Prawdopodobieństwo wystąpienia tak silnych porywów wiatru szacuje się na 85 proc. Stopień zagrożenia określa trzystopniowa skala. II stopień wskazuje, że jest to niemal najpoważniejsze ostrzeżenie, jakie może wydać IMGW.

Porywisty wiatr może powodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Zalecana jest ostrożność, a mieszkańcy, którzy nie muszą w tym czasie przebywać poza domem, są proszeni o pozostanie w nich dla własnego bezpieczeństwa. Warto również zabezpieczyć lub schować nieprzymocowane do niczego przedmioty, które mogą stać na podwórzach, balkonach lub tarasach.

O tym warto pamiętać!

– Właściwie zabezpiecz drzwi i okna, uprzątnij meble ogrodowe, doniczki i inne przedmioty znajdujące się na balkonach lub przed domem, a które mogłyby zostać porwane przez silny podmuch wiatru i stanowić zagrożenie dla ludzi,
– w czasie wichury nie wychodź z domu,
– unikaj przebywania pod drzewami, tablicami reklamowymi oraz liniami energetycznymi,
– nie prowadź prac na otwartej przestrzeni, ani na dachach budynków,
– jeśli to możliwe, lepiej przełóż podróż samochodem do czasu poprawy pogody,
– przestaw samochód spod drzewa, tablicy reklamowej bądź słupa energetycznego.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick