Powstanie „Ostrowska Karta Krwiodawcy”. Sprawdź, czy możesz z niej skorzystać!

13
„Krew ratuje życie”. To hasło jak mantrę powtarzają lekarze, pracownicy centrów krwiodawstwa, a także przedstawiciele mediów, zachęcając do dzielenia się tym bezcennym darem, którego nie można sztucznie wyprodukować. Krwiodawców śmiało można nazywać bohaterami. Podziękowanie tym osobom jest głównym celem wprowadzenia w Ostrowie Wielkopolskim programu „Ostrowskiej Karty Krwiodawcy”.

Uchwałę o wprowadzeniu „Ostrowskiej Karty Krwiodawcy” przegłosowali jednogłośnie radni Rady Miejskiej w Ostrowie Wielopolskim podczas grudniowej sesji. Inicjatywa została zaproponowana przez członków klubu Prawa i Sprawiedliwości już w maju, ale wówczas nie spotkała się w pełni z aprobatą wszystkich radnych. W ciągu kilku miesięcy wypracowano kompromisy i wprowadzono modyfikacje pierwotnych założeń. – Krwiodawcy dzięki tej uchwale będą mieli zniżki do różnych instytucji, które są pod władaniem miasta. Mowa m.in. o Ostrowskim Centrum Kultury, basenie miejskim przy ulicy Paderewskiego, lodowisku i muzeum. Będą to zniżki na poziomie 30 proc. – mówi Dawid Korzeniewski, radny miejski z ramienia PiS-u.

Warunkiem skorzystania ze wspomnianych ulg jest posiadanie odznaczenia „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu” bądź statusu honorowego dawcy krwi w stopniu pierwszym, drugim lub trzecim. 5 litrów krwi w przypadku kobiety i 6 w przypadku mężczyzn uprawnia do posiadania pierwszego stopnia odznaczenia. – Kolejny stopnień odznaki związany jest z oddaniem odpowiednio 10 i 12 litrów tego cennego leku. By zdobyć trzeci stopień, kobiety muszą oddać 15, a mężczyźni 18 litrów krwi – tłumaczy Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Krwiodawcom na co dzień przysługują różne ulgi, np. w krajowym transporcie publicznym czy ulga podatkowa w corocznym rozliczeniu z urzędami skarbowymi.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

13 KOMENTARZE

 1. Zgadza się. Tylko proszę dodać że ta ulga na transport publiczny dotyczy 3 stopnia odznaki czyli „złotej” (kobiety 15 litrów, mężczyźni 18). Poza tym każda gmina wprowadza tą ulgę indywidualnie – Ostrów miał długi czas przed Kaliszem dzięki staraniom sp. doktor Nawrockiej. Niektóre miasta w Polsce mogą tego do dzisiaj nie mieć i wprowadzane to jest indywidualnie. Dodam jeszcze że na tej liście brak jest np. Hali sportowej Arena, którą Pan M. traktuje już jak własność. Chciałoby się obejrzeć mecz lub koncert – ale tu już zaczyna się biznesik za pieniądze podatników. A złote lata krwiodawstwa i tak już przeminęły, czyli przełom lat 80/90.Kto pamięta, ten wie o czym mówię.

  • Niestety, tam są prywatne kluby z Miejską dotacją, pozostają ochłapy z dofinansowaniem 30%.Basen, muzeum, lodowisko? Śmiech na sali. Wiadomo, że kto ma oddawać to i tak będzie oddawał, ale jak ktoś tu słusznie zauważył, przychodnie nie respektują wpuszczania poza kolejnością, a to przecież nic nie kosztuje. Pozostaje machnąć ręką i robić swoje.

  • Co ty masz na myśli, ile oddałaś krwi , ile z urzędu skarbowego masz zwrotu że mówisz że to nie honorowe, a może te czekolady to luksus, żałosna jesteś

 2. Zgodzę się z Tobą, ale nie do końca. Po pierwsze, oddajesz cząstkę siebie. Po drugie, dlaczego od roku nagle zaczęli dawać 2 dni wolnego, a tyle czasu był 1 dzień? Mieli mało krwi w bankach i musieli jakoś zachęcić. Po trzecie, starsi krwiodawcy może pamiętają, w latach 80 były nagrogy pieniężne, np. przy 25 litrach – odznaczenie państwowe z bonusem w kopercie wysokości średniej krajowej lub wyjazd na wczasy za granicę dla całej rodziny np. do Bułgarii na Złote Piaski (bo tylko można było do tzw. krajów Demokracji Ludowej). Gdyby jeszcze dodać że w szpitalach wszędzie padają pytania o certyfikat covidowy a w punkcie krwiodawstwa cisza – no to mamy ciekawe podsumowanie…

  • Dla ratowania komuś życia – nie ma sprawy, nawet w książeczkę takich przypadków nie muszę wbijać. Ale na dłuższą metę to już inaczej wygląda. Nie każdy zdaje sobie sprawę jaki biznes robią na nas koncerny farmaceutyczne. Więcej krwi idzie do produkcji leków krwiopochodnych niż do transfuzji. A czy koncerny nam dają za darmo? Niestety, takie czasy. Jak mawiał klasyk – „szanujmy się jak bracia, liczmy się jak Żydzi”.

 3. Haha ,ulga podatkowa , czyli 11 zł za każde oddanie krwi, powiedzmy szczerze że większość oddających to tylko za te dwa wolne dni

 4. 12 stycznia jak nic się nie wydarzy wpadnie mi 18 l . Robię to dla innych i dla własnej satysfakcji. Nie potrzebnie mi zadnie bonusy z tego tytułu . A jeśli chodzi o przychodnie i wizyty u lekarzy jeszcze nigdy nie korzystałem z przywileju pierwszeństwa . Pozdrawiam wszystkich krwiodawców i życzę zdrowia w tym nowym roku .

 5. Też oddaje krew ale większość nie tolerująw ostrowie żeby dostac się do lekarza przecież można zachorować i chcialo by się szybko wyleczyć żeby oddać krew tak samo zabieg u nas zapomnij w odległych szpitalach zdziwieni że nie przyjmą, choćby inne Miasta od razu bez czekania jak zobaczyli karte chonorowego i bardzo się dziwili.

 6. Założyłam kartę na zniżki ale to nie dla mnie póki co same bzdety nic ciekawego aby korzystać ze zniżek, chyba byli chętni co nie mają klientów No cóż moze P.Prezydent pomysłi i to zmieni póki co oddawajmy krew i nie zważajmy na korzyści.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick