Będzie jeszcze więcej węzłów przesiadkowych

2
Towarowa obwodnica kolejowa Poznania ma zmienić się w osobową – podpisano umowę na niezbędną dokumentację dla tej inwestycji. Choć do spełnienia marzeń mieszkańców jeszcze daleka droga, to właśnie poczyniono pierwszy bardzo ważny krok.

Na co dzień z północnej nitki obwodnicy kolejowej korzystają pociągi towarowe – by nie wjeżdżać do centrum Poznania. W perspektywie kilku lat po tych samych torach mają jeździć pociągi osobowe. W ramach inwestycji ma powstać 8 zupełnie nowych stacji dla pasażerów. Wkrótce rozpocznie się pierwszy etap, a więc opracowanie dokumentacji, której wykonanie zostanie dofinansowane w wysokości blisko 6,3 mln zł ze środków unijnych w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014-2020).

Zostaw auto
Idea działania węzłów przesiadkowych jest prosta – mieszkańcy w kilka minut mogą dojechać na drugi koniec miasta, omijając przy tym korki. W sąsiedztwie kolejowych stacji osobowych znajdują się pętle komunikacji miejskiej i pasażerowie będą mogli przesiąść się na tramwaj i dojechać do centrum. Transport zbiorowy to obecnie jedyna droga, by zapomnieć o problemie korków w miastach. Im więcej osób wsiądzie do tramwaju czy pociągu, tym mniej wybierze samochód osobowy.

Węzły już są
Tego typu rozwiązania już działają w całej Wielkopolsce – w regionie powstało jak dotąd ponad 40 tego typu węzłów, a każdy dzięki dotacji unijnej. Jak one działają w praktyce? Mieszkańcy przyjeżdżają na stację kolejową autobusem, rowerem lub zostawiają tu swój prywatny samochód. Tak jest w gminie Pobiedziska, gdzie parkingi dla osobówek wypełniają się po brzegi, a mieszkańcy chętnie wybierają pociąg. Powstały tu 3 zupełnie nowe węzły przy stacjach kolejowych, na które można dojechać nową, bezpłatną komunikacją gminną.

Niebawem z nowej infrastruktury będą cieszyć się mieszkańcy gminy Rokietnica. Na ukończeniu jest zupełnie nowa stacja kolejowa. To właśnie na niej pasażerowie z autobusów będą przesiadać się niemal wprost do pociągu. Ten w kilkanaście minut dojeżdża do centrum Poznania. Gmina wzbogaciła się także o 4 niskoemisyjne autobusy oraz nową siedzibę dla Zakładu Usług Komunikacyjnych ROKBUS. Ponadto przebudowano główną ulicę w Rokietnicy i powstały nowe ścieżki rowerowe.

Więcej na temat węzłów przesiadkowych dofinansowanych ze środków unijnych WRPO 2014-2020 w najnowszym odcinku magazynu „Zmieniamy Wielkopolskę” (odc. 83).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Jest i owszem centrum przesiadkowe, tylko zapomnieli o metrze jeszcze go nie zbudowali. Centrum z nikąd do nikąd, jak tam ma ktokolwiek trafić, chociaż by przyjezdny z Dworca PKP, który nie zna Ostrowa. Bezsensownie wydane pieniądze, ułatwia tylko dojazd do Kauflandu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick