Batumi, czyli plażowanie w Gruzji [artykuł sponsorowany]

8
Narikala Castle and view over Tbilisi, Georgia
Gruzja to niewielka i urokliwa kraina Morza Czarnego, która z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Wyjątkowy jest tutaj klimat, na co wpływa położenie kraju w strefie subtropikalnej - między Turcją, Armenią a Rosją, ale równie barwna jest także lokalna kultura i historia. Wiele do zaoferowania ma kurort Batumi, który w ostatnich latach uległ dużym przeobrażeniom. Wyróżnia się on bujną roślinnością Parku Przymorskiego, pięknymi plażami, a także zabytkową starówką, otoczoną nowoczesną zabudową hoteli, kasyn i kafejek. To wszystko sprawia, że Batumi to niebanalny i jednocześnie idealny kierunek na wakacje.

Kaukaski kurort w hawajskim stylu

Miasto Batumi leży w Adżarii, regionie Gruzji, który uchodzi za jeden z najmniej odkrytych rejonów kraju. To właśnie jego stolica w ostatnich latach wyrosła na turystyczną wizytówkę kraju. Nowoczesność przeplata się tutaj z XIX-wieczną zabudową i wąskimi uliczkami. Niskie, pastelowe budynki z balkonami w kolonialnym stylu i palmami, które wyrastają wokół nich, przypominają Hawaje, a nie miasto położone na Kaukazie.

Niezwykła historia kurortu Batumi

Jednak prawie dekadę temu Batumi nie było tętniącym życiem luksusowym kurortem. Mimo zachwycającej przyrody i historycznej zabudowy, miasto nie cieszyło się dużą popularnością. Dopiero projekt zatytułowany „Batumi”, wielomilionowe nakłady i inwestycje m.in. na obudowę dróg sprawiły, że miasto przekształciło się w miejsce do wypoczynku, które przyciąga turystów z całego globu. Obecnie jego zabytkowe uliczki są pełne luksusowych kurortów, klubów nocnych i kasyn. Nie brakuje także długiej i imponującej promenady. W architekturze dominuje chrom, szkło i metal. Wszystko to tworzy razem niezwykłą panoramę.

Miasto może jednak pochwalić się nie tylko nowoczesnym zapleczem, ale także bogatym dziedzictwem kulturowym. Z jego burzliwą historią związane są legendy np. o Argonautach, którzy przypłynęli do Batumi po złote runo. Z uwagi na swoje położenie, miasto było polem walk między Persją a Bizancjum. Podbijane przez Turków osmańskich, osiedlone przez Rosjan, a nawet objęte brytyjskimi planami – Batumi przez lata było tyglem wielu kultur. To właśnie tutaj ropociągiem płynęło czarne złoto z Morza Kaspijskiego. Świadectwem przeszłości są dziś budowle, takie jak: rzymska forteca, gotycka katedra czy cała dzielnica turecka z meczetem, z którego słychać śpiew muezina.

Niezapomniane wakacje w Gruzji

Dziś, jednym z symboli nowoczesnej odsłony miasta Batumi jest słynna Fontanna Czaczy o niebanalnej architekturze i historii. Budowla nie zawdzięcza swojej nazwy tańcowi, ale gruzińskiemu, procentowemu trunkowi, który wypływał z fontanny codziennie o godz. 19. Do dziś zaciekawieni turyści gromadzą się wokół fontanny wieczorami, choć spływają z niej wyłącznie strumienie wody. Nieopodal tej atrakcji warto także zobaczyć Wieżę Alfabetu o ażurowej konstrukcji, która przypomina spiralę DNA. Z kolei, piękne widoki można podziwiać z kolejki linowej, która prowadzi do najwyższego punktu w mieście. Atrakcji nie brakuje także na włoskim placu „Piazza”, gdzie z wieży wybrzmiewa hymn Gruzji.

Organizując wakacje w Batumi najlepiej skorzystać z oferty wczasów lub wycieczki objazdowej, oferowanych przez R.pl: https://r.pl/gruzja.

Batumi – wakacje dla rodzin

Miasto tętni życiem przez całą dobę, ale można też w nim znaleźć wytchnienie i spokój. Zaledwie kilka kilometrów od jego granic znajduje się drugi, pod względem wielkości, ogród botaniczny na świecie. Zachwycająca roślinność Kaukazu, niezliczone gatunki kwiatów i drzew z pewnością wprawią w zachwyt nie tylko miłośników natury. Wakacje w Batumi można spędzić także z rodziną. Sprzyjają temu nie tylko piękne plaże i luksusowe resorty, ale także liczne atrakcje dla najmłodszych, takie jak: delfinarium czy park rozrywki.

Błogie lenistwo I wypoczynek w Gruzji

Letnia stolica kraju szybko wciąga swoim klimatem, zachęca do spacerowania urokliwymi uliczkami, podziwiania kamienic czy świątyń. Wieczorami czas można spędzić np. w tradycyjnych, gruzińskich tawernach, w których koniecznie trzeba spróbować lokalnego wina, podawanego w rogach bawoła. Batumi to także doskonały kierunek dla osób, które stawiają na relaks i wygodę. Można tu bowiem wypoczywać w komfortowych i nowoczesnych hotelach, a także plażować w otoczeniu ciepłej wody oraz bujnej roślinności.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. Heh. Kto był i widział, to wie że Batumi to bardzo obciachowa mieścina z architektonicznymi koszmarkami i niestety kiepskiej jakości, brudną plażą. Jeśli do Gruzji to głównie w góry Kaukazu, Mestia, Uszguli itp. Tam można odpocząć od zgiełku codzienności przy kojących krajobrazach, popijając prawdziwej czaczy.

  2. Batumi…. niestety po kolonizacji rosyjskiej pozostało tu przyslowiowe – „na ch… wieksze” . Co budowla to wieksza, fikusniejsza, dziwniejsza. Kiedyś pewnie bylo tu pieknie, teraz zadziwiajaco. Blichtr i plastik. Singapur na granicy europy i azji.

  3. Batumi w miejscach piękne i urokliwe, w innych jeszcze zaniedbane
    Jest to miasto kontrowersyjne jednak niezapomniane
    Plaże kamienice ale woda czysta i kąpiel zachwyca. Wrażenia z pobytu w Batumi pozostaną na długo w pamięci

  4. Batumi, jak to Batumi… Byłem ostatnio i wielkiego szału nie ma. Można i owszem dobrze zjeść z lokalnych i tradycyjnych potraw za przyzwoite ceny. Co do pięknych plaż, to tu w sponsorowanym tekście ktoś tu zdecydowanie przeslodził… A pogoda jest tu bardzo kapryśna, jest ciepło i parnie, słońca i czystego nieba jest mało i dość często pada deszcz zwłaszcza późnym popołudniem i wieczorem…

  5. Byłem w lipcu 2019 i fakt miasto się rozwija ale jeszcze dużo czasu upłynie nim będzie warto jechać tam na wakacje co innego zabytki ale całej przepięknej Gruzji i jej Super mieszkańców dziękuję za wspaniałe wakacje po 13 dniach pobytu mam wielki niedosyt jeszcze raz na pewno tam pojadę

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick