Armata nie zniknie, ale plac będzie inny

0
Skwer przy Al. Wojska Polskiego obok dawnej jednostki wojskowej jest miejscem dobrze znanym pleszewianom. Od lat stoi tam bowiem charakterystyczny pomnik „Chwały artylerzystów” czyli armata przeciwpancerna ZiS-2 wz. 1943, który upamiętnia artylerzystów 20 Pułku Artylerii Przeciwpancernej LWP oraz żołnierzy 70 Pułku Piechoty poległych w czasie II wojny światowej. Plac, który w tym roku zyskał nazwę płk. Mieczysława Mozdyniewicza, zostanie wkrótce przebudowany.

Historyczna armata nie zniknie, ale zostanie wkomponowana w nowe otoczenie. Na skwerze pojawi się inna forma pomnika, na którym zostaną umieszczone tablice z nazwiskami wszystkich dowódców pułków pleszewskiego garnizonu: 12 pułku strzelców wielkopolskich, 70 pułku piechoty, 12 kołobrzeskiego pułku piechoty, 156 pułku artylerii pancernej oraz 20 pułku artylerii pancernej. Łącznie pojawi się 21 nazwisk (wszystkie poniżej). Na tablicach zamieszczony zostanie stopień wojskowy, imię i nazwisko, nazwa pułku oraz okres dowodzenia.

Postać płk. Mieczysława Mozdyniewicza, który przez osiem lat dowodził 70 Pułkiem Piechoty, zostanie uczczona szczególnie – na placu powstanie obelisk, na którym zawiśnie pamiątkowa tablica poświęcona dowódcy dywizji w czasie walk nad Bzurą. Jego fundatorem będzie syn Mozdyniewicza, który obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych.

Chcemy godnie uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Mimo że nie ma w Pleszewie już jednostki wojskowej chcemy, by historia po niej pozostała. Nie każdy bowiem ją zna, zwłaszcza młodzi ludzie. Warto uczcić pamięć żołnierzy, którzy dowodzili w pleszewskim garnizonie – mówił podczas prezentacji projektu skweru Marian Adamek, Burmistrz Miasta i Gminy Pleszew.

Przebudowa ma zostać wykonana w przyszłym roku. Obecnie trwa szacowanie kosztów projektu.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick