Arkady Fiedler na ścianie biblioteki. Mural ozdobił krotoszyńską książnicę

0
Krotoszyńska książnica uczciła 75 - lecie swojej działaności i 35 - lecie nadania imienia muralem, który powstał na południowej ścianie budynku. Wielkoformatowe malowidło to sylwetka patrona biblioteki – Arkadego Fiedlera autorstwa krotoszyńskiego grafika i malarza Łukasza Grobelnego. Inspiracją dla artysty była fotografia słynnego podróżnika, na której w ręku trzyma on lemura.

Pracownicy Krotoszyńskiej Biblioteki Publicznej im. Arkadego Fiedlera, by uczcić rocznicę powstania książnicy i nadania jej imienia zainicjowali namalowanie muralu na południowej ścianie budynku – Sam projekt to czas około 2 miesięcy, a już sama realizacja to niecały tydzień. Autorem malowidła jest artysta pochodzący z Krotoszyna Łukasz Grobelny – informuje Alina Kajewska, instruktor powiatowy krotoszyńskiej biblioteki publicznej.

Inspiracją dla autora była słynna fotografia Arkadego Fiedlera, na której podróżnik podczas jednej ze swoich wypraw na Madagaskar trzyma w ręku lemura. – Na samym początku pracy nad projektem udałem się do muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie. Koncepcje były różne, najpierw miał to być kolaż przedstawiający liczne pamiątki z jego wypraw, ale finalnie padło właśnie na to słynne zdjęcie – mówi Łukasz Grobelny.

Krotoszyński mural namalowany został specjalną sylikonowo – elewacyjną farbą. Techniki powstawania wielkoformatowych malowideł naściennych są różne. W tym przypadku była to specjalna siatka, którą stosuje się w momencie malowania twarzy i sylwetek ludzi – Sama kolorystyka muralu bardzo mocno wpisuje się w kolorystkę całego otoczenia. Jest ona bardzo stonowana, więc nawet po wielu latach na muralu nie będzie widać upływu czasu na muralu – dodaje artysta.

Lemur, którego w ręku trzyma Arkady Fiedler stał się inspiracją dla pracowników krotoszyńskiej biblioteki i będzie stałym elementem działań książnicy.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick