Umowę podpisano w siedzibie Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. To jedno z 6 takich Centrów w kraju, które uczy i wychowuje młodzież z tzw. trudnych środowisk pochodzącą z całej Polski. Swoje podpisy pod porozumieniem złożyli dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie kpt. Waldemar Zaremba oraz Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.
Treść porozumienia zakłada m.in. tworzenie dla młodzieży zagrożonej wykluczeniem społecznym warunków do kształcenia ogólnego i zawodowego, przekwalifikowania i zachęcania jej do kształcenia ustawicznego; zapobieganie przestępczości i przeciwdziałanie powrotowi do przestępstwa oraz kształtowania społecznie pożądanej postawy zarówno wśród młodzieży jak i skazanych.
–Zależy nam również na prowadzeniu działalności społecznej, kulturalnej, oświatowej i edukacyjnej wobec skazanych. Chcemy też promować działalność opiekuńczo – wychowawczą oraz działania penitencjarne i resocjalizacyjne. Naszym wspólnym celem jest też przygotowanie uczestników centrum jak i osadzonych z aresztu do wejścia na rynek pracy. Chodzi też o poszukiwanie przyczyn i diagnozowanie wykluczenia społecznego przy pomocy pedagogów i psychologów oraz doradców zawodowych. – tłumaczy Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.
Plany współpracy obejmują również stwarzanie dla osadzonych z ostrowskiego Aresztu Śledczego możliwości podwyższania lub zmiany kwalifikacji zawodowych poprzez formę kształcenia zawodowego.
– Chodzi o organizowanie i prowadzenie kształcenia ustawicznego w postaci kursów i szkoleń, podejmowanie i wspieranie inicjatyw służących przeciwdziałaniu bezrobociu i mających wpływ na wychowanie w poszanowaniu do pracy. W naszym Centrum działa Rejonowy Ośrodek Szkolenia Zawodowego Młodzieży, który prowadzi szereg działań zmierzających do podnoszenia kwalifikacji zawodowych również osób dorosłych. Tak więc i osadzeni będą mieli szansę na zdobycie nowych kwalifikacji, które ułatwią im funkcjonowanie w społeczeństwie po opuszczeniu murów zakładu karnego. – uzupełnia Wiesława Wawroska, wicedyrektor Centrum. Obie strony chcą też wspólnie organizować konferencje, seminaria, wystawy czy targi edukacyjne.
– Bardzo się cieszę, że takie porozumienie zostało zawarte. Mam nadzieję, że współpraca będzie owocna dla obu stron. Zależy nam na wymianie doświadczeń, bo obie instytucje mają określony charakter i w obu przypadkach prewencja jest jak najbardziej wskazana. Kolejnym elementem naszego porozumienia jest udział młodzieży z CKiW w Pleszewie w projekcie „Głos zza krat”. Daje on szansę uczniom placówki na zobaczenie zakładu karnego od wewnątrz i zrozumienie, że jest on ostatnim miejscem, w którym powinni się znaleźć. – wyjaśnia kpt. Waldemar Zeremba, dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp.
Przy realizacji zadań zawartych w porozumieniu zarówno CKiW jak i Areszt Śledczy będą wspólnie nawiązywać współpracę z pracodawcami jak i organizacjami zrzeszającymi pracodawców, organami i instytucjami samorządowymi oraz państwowymi, a także organizacjami i instytucjami zagranicznymi.