Ambitne plany powiatu. Centrum Kształcenia Praktycznego i nowe boiska przy Wojska Polskiego

3
Nowoczesna placówka przygotowująca uczniów szkół zawodowych i technicznych do wejścia na rynek pracy, nowe boiska sportowe, parkingi i pomysł na zagospodarowanie otaczającego te obiekty terenu. W najbliższych miesiącach sporo ma się dziać przy szkołach zlokalizowanych w ciągu ul. Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeżeli zebralibyśmy wypowiedzi starosty Pawła Rajskiego z ostatnich kilkudziesięciu miesięcy, Centrum Kształcenia Praktycznego będzie tam jedną z najczęściej przywoływanych fraz. Obok inwestycji związanych z rozbudową szpitala, to właśnie CKP ma być wizytówką i flagowym przedsięwzięciem tej kadencji.

To jest zadanie, do którego przygotowywaliśmy się od dawna. Efektem ma być na wskroś nowoczesny pod względem architektonicznym obiekt, naszpikowany nowinkami technicznymi. CKP będzie sercem szkoleniowym dla uczniów szkół technicznych prowadzonych przez nasz powiat. Rynek pracy, przedsiębiorcy potrzebują specjalistów, a możemy im ich dać inwestując właśnie w nowoczesną bazę szkoleniową – podkreśla starosta ostrowski.

Obecni trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy, a z tym w ostatnim czasie nie jest łatwo. W związku z rozpoczęciem nowej perspektywy unijnej rynek należy teraz do zleceniobiorców, którzy mogą przebierać w ofertach. CKP ma kosztować około 12,5 miliona złotych, z czego 85 proc. pokryje unijna dotacja.

– Te twarde środki mamy już przyznane, postępowanie toczy się jeszcze w tzw. części miękkiej, obejmującej szkolenia i doposażenia pracowni. Na ten cel mamy jednak zabezpieczone środki własne, dlatego żeby nie tracić czasu już ogłaszamy przetarg – tłumaczy Janusz Grzesiak ze starostwa powiatowego.

W ubiegłym roku na terenie, gdzie ma powstać placówka trwały prace związane z przełożeniem instalacji. Jeżeli wszystko przebiegnie planowo, inwestycja będzie rozliczona do połowy przyszłego roku, a 1 września 2018 r. Centrum rozpocznie swoją działalność.

Zagospodarowany zostanie też pobliski teren. Jednym z elementów tego projektu jest budowa nowego boiska sportowego wraz z otoczeniem przy Zespole Szkół Usługowych. Obiekt już jest w realizacji, a jego oddanie planowane jest jeszcze w tym półroczu. Zgodnie z założeniami całość utrzymana zostanie w komponującej się błękitnej kolorystyce. Wokół szkoły oraz przy Młodzieżowym Domu Kultury pojawią się nowe nawierzchnie z płyt, miejsca do rekreacji oraz zieleń. Nowe przestrzenne oblicze, miejskiego bulwaru zyska chętnie wykorzystywane przez mieszkańców przejście od ul. Wolności do ul. Wojska Polskiego. Znikną płoty, pojawi się mała architektura oraz zieleń.

Nasz projekt nie byłby spójny gdybyśmy się nie pochylili nad boiskiem przy III LO. To jest ostatni element sportowej trylogii inwestycyjnej w tym roku. Po boisku przy I Liceum Ogólnokształcącym, Zespole Szkół Usługowych także i tutaj w tym roku pojawi się nowy obiekt i będzie to pierwszy przyszkolny stadion lekkoatletyczny. Szutrowe bieżnie zastąpione zostaną nowoczesnymi pełnowymiarowymi nawierzchniami. Zyskają uczniowie, nauczyciele, ale także mieszkańcy Ostrowa – zapowiada Paweł Rajski.

Na boisku powstaną także siłownia zewnętrza oraz skocznie, a także boisko do badmintona.

foto i wizualizacje: Powiat Ostrowski

redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. 9
  5

  W jednym z budynków zrobiono w części MDK, drugą część ma zająć poradnia psychologiczno-pedagogiczna a teren pomiędzy budynkiem a Wojska Polskiego chcą zagospodarować na CKP czy ktoś w ogóle pomyślał nad tym przez chwilę? Mam wątpliwości.
  Przecież ten cały teren jest w tej chwili wykorzystywany przez rodziców dzieci uczęszczających do MDK jako parking. Większość dzieciaków jest przywożona przez rodziców z różnych części miasta, gminy i powiatu. młodzież przychodzi sama ale dzieciaki z przedszkoli czy podstawówek przywożą rodzice. Ja nie mam możliwości przywiezienia dziecka autobusem bo w części miasta w której mieszkam autobusy nie kursują – prosze się nie śmiać to fakt. Zajęcia odbywają się od godziny 15. jesienią i zimą jest już szarówka a zamiast parkingu będzie CKP, które mozna było zrobić na terenach po jednostce wojskowej po drugiej stronie ulicy – wystarczyło pomyśleć. Niedługo będzie też otwarta poradnia – na Wolności parkowanie graniczy z cudem
  Życzę rozumu władzom i pomyslunku – to nie boli

  • Piszesz, że na Wolności parkowanie graniczy z cudem, a to bzdura . Kierowcy niech się wpierw naucza parkować! Po pierwsze są tam możliwosci parkowania po obu stronach ulicy na chodniku, po drugie gdyby samochody stawały lekko pod skos pomiędzy „kontrpasem” rowerowym a chodnikiem po lewej stronie patrząc w kierunku ruchu to tez stanęło by ich więcęj. Ale królowie
   (a głównie królowe) szos nie potrafią zaparkować tak, by innym nie blokować miejsca. W ren sposób marnuje się nawet 30% miejsc. Nic tylko pogratulować i wysłać na powtórne manewry przy egzaminie na prawo jazdy.

 2. 5
  6

  Dzień Dobry. Z uwagą przeczytałem komentarz do planowanej Starostwo Powiatowe inwestycji. Otóż chciałbym w kilku słowach odpowiedzieć internetowemu Adwersarzowi podpisującemu się ‘ja. Budowa Centrum Kształcenia Praktycznego to inwestycja, która ma powstać przy znacznym wsparciu środków unijnych (banalne ok. 10 mln złotych dofinansowania) i one dla tego projektu są kluczowe. Warunkiem otrzymania tej kwoty, ale także każdego dofinansowania jest spełnienie określonych warunków. W tym przypadku podstawowym WARUNKIEM była rozbudowa już istniejącej infrastruktury edukacyjnej o nową część. ROZBUDOWA, a nie budowa od podstaw! Analizując kilka lokalizacji wybraliśmy więc tę, która przylega do już istniejących pracowni do praktycznej nauki zawodu (które no ta bene także modernizowaliśmy w ostatnich latach). Gdybyśmy tego nie spełnili wtedy trzeba byłoby pożegnać się z unijną kasą. Można oczywiście nie robić nic, ale to rynek pracy, przedsiębiorcy domagają się tego, by szkolić nowocześnie i zgodnie z ich oczekiwaniami. Docelowo po wybudowaniu CKP będzie przy nim kilkadziesiąt miejsc parkingowych. Przy podejmowaniu decyzji braliśmy oczywiście także i te potrzeby pod uwagę. Po drugiej stronie ulicy powstanie centrum przesiadkowego zapowiada Prezydent Ostrowa, a na czas samej realizacji inwestycji role parkingu może pełnić utwardzony teren po byłej jednostce. Nie będzie więc tak, że zmotoryzowani pozbawienie zostaną możliwości parkowania, tak jak to było przez lata w przypadku gdy MDK, działał na ul. Gimnazjalnej. Nie jesteśmy i nie byliśmy w posiadaniu terenów powojskowych, chociaż w przypadku CKP i w świetle tego co napisałem powyżej, nie ma to znaczenia. Podejmowanie decyzji to trudna sztuka wyboru. Nie wszystko na pierwszy rzut oka może się wydawać jasne, choć zawsze w takim przypadku można po prostu zapytać. Mam jednak odwagę argumentować i bronić podpisując się swoim imieniem i nazwiskiem podjętych decyzji takich jak w przypadku CKP, także dlatego, że dotyczą one dużej grupy ludzi, która pracowała i pracuje nadal, aby ten ambitny projekt został zrealizowany.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick