Alkohol nad wodą. Odradzamy… a wy? [czekamy na opinie]

4
- Wszystko jest dla ludzi, każdy ma swój rozum - powiedziała portalowi wlkp24.info jedna z zapytanych osób o to, czy bezpiecznie jest pić alkohol nad wodą, na plaży. To pytanie zadajemy też Wam, czytelnikom. Niestety statystyki pokazują, że powinno się stanowczo odradzać spożywania napojów wyskokowych nad akwenami, bo od małego łyka zimnego piwa do utonięcia czy innego wypadku, droga może być naprawdę krótka.

Jak spędzić słoneczny, upalny dzień nad wodą bez zimnego piwa czy innego napoju „z procentami”? Takie pytanie pewnie zadaje sobie niejeden miłośnik napojów wyskokowych, bo przecież z frywolnym stylem życia kojarzą się wakacje. Na pierwszym planie powinno być jednak zawsze bezpieczeństwo swoje i innych osób.

Niechlubne statystyki pokazują jak poważne konsekwencje może mieć nadmierne i niekontrolowane spożywanie alkoholu nad wodą. W 2015 roku 367 osób utonęło mając promile we krwi, rok później liczba ta wzrosła już do 504. Na razie w okolicy jest spokojnie i życzylibyśmy sobie tego stanu do końca letniego sezonu. W Ostrowie Wielkopolskim, nad zalewem Piaski-Szczygliczka ratownicy wodni nie tracą czujności.

– Ostatnio pojawiła się tutaj grupa młodych ludzi, mieli ze sobą alkohol. Podeszli do nas i powiedzieli, że nie będą pływać ani się kąpać, przejdą się jedynie brzegiem i ewentualnie pomoczą nogi. Tak też zrobili, ale mieliśmy ich na oku. Fajnie się zachowali, kilka osób było widać, że kontroluje sytuację. Jeśli pijemy z umiarem, jedynie dla tzw. ochłody, nie ma przeciwwskazań. Gorzej, jeśli sytuacja wymyka się spod kontroli. Pijanego człowieka strasznie trudno jest uratować – komentuje Maciej Siwek, ratownik WOPR w Ostrowie Wlkp.

Zapytani przez nas urlopowicze na ostrowskich Piaskach mają dość liberalne podejście do spożywania alkoholu nad wodą. „Wszystko jest dla ludzi” oraz „To raczej nie jest niebezpieczne” to najczęstsze odpowiedzi. Bardziej niż łyk zimnego piwa przeszkadza im np. palenie papierosów przez innych plażowiczów. Czekamy też na wasze opinie na ten temat.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick