Aleja, kino, Błonie. Krotoszyn zmieni się nie do poznania [WIZUALIZACJE]

0
To od tej ulicy właściwie zaczął się Krotoszyn. Miasto wieki temu nie wyglądało tak jak dzisiaj. Było to niewielkie centrum i kilka ulic, ale największa z nich, dzisiejsza Aleja Powstańców Wielkopolskich od zawsze bardzo się wyróżniała. Szlak, który kiedyś był centrum życia mieszkańców w najbliższym czasie zmieni się diametralnie. Władze Krotoszyna podpisały już umowę na rewitalizację Alei Powstańców Wielkopolskich, w którą zostaną zainwestowane spore pieniądze.

Krotoszyn został ulokowany w 1415 roku, ale wzmianki o istnieniu miasta są jeszcze wcześniejsze. Czas dla Krotoszyna był na przestrzeni wieków mniej lub bardziej łaskawy, wiele budynków pojawiało się, inne znikały i tak dalej. Główne szlaki jednak pozostały i takie miejsca jak właśnie dzisiejsza Aleja Powstańców Wielkopolskich, a dawniej ulica Kaliska doskonale to pokazują. Ten szlak przetrwał wiele wieków. – Dzisiejsza Aleja Powstańców, a wcześniej ulica Kaliska była dawniej właściwie jedynym miejscem, po której można była tzw. „suchą nogą” przejść do rynku. Krotoszyn znajdował się w większości na wodzie, dopiero z czasem osuszano tereny i zaczęto formować szlaki handlowe. Aleja Powstańców była miejscem pierwszych wielkich targów, placem handlowym czy defiladowym – wyjaśnia Antoni Korsak – regionalista.

To tu urodził się m.in. Marian Langiewicz, powstał pierwszy krotoszyński szpital czy powszechna katolicka szkoła. Dzisiaj przy ulicy wciąż znajduje się szkoła czy Przedszkole, a każda placówka dba o otoczenie wokół. Dlatego w związku z planowaną rewitalizacją – są określone oczekiwania. W krotoszyńskim urzędzie już złożono podpisy pod ważnym dokumentem. Nie ma odwrotu – Aleja Powstańców Wielkopolskich ma zmienić się nie do poznania. – To część dużego projektu rewitalizacji miasta. Wcześniej zmodernizowaliśmy rynek z okalającymi go uliczkami, w kolejce jest właśnie Aleja wraz z kinem „Przedwiośnie” czy następnie krotoszyńskie Błonie – mówi Andrzej Kaik – naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Urzędu Miejskiego w Krotoszynie.

Umowę zawarto na wykonanie pierwszego etapu prac. Te oczywiście muszą zacząć się od prac podziemnych, co może spowodować utrudnienia w ruchu. Pierwsze roboty ruszą jeszcze w wakacje. Efekt końcowy zobaczymy dopiero za 2 lata. Pieniądze na ten cel pochodzą z pożyczki z funduszu Jessica.

Oto wizualizacje Alei Powstańców Wlkp. oraz Błonia po rewitalizacji:

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick