Akcję „Nie świruj, idź na wybory” krytykują kolejne środowiska oraz ogólnopolskie instytucje [WIDEO]

7
Wiele kontrowersji wzbudza akcja "Nie świruj, idź na wybory". Pod takim hashtagiem można znaleźć w serwisach społecznościowych kilkusekundowe filmiki, w których znane ze szklanego ekranu osoby zachęcają, aby pójść na wybory 13 października. Kością niezgody okazał się sposób odbioru osób niepełnosprawnych przedstawionych w niektórych materiałach wideo.

Szerokim echem odbija się akcja „Nie świruj, idź na wybory”, w którą zaangażowali się m.in. znani artyści z Krystyną Jandą, Robertem Janowskim, Wojciechem Mannem, Zbigniewem Hołdysem, Januszem Gajosem, Wojciechem Pszoniakiem, Anną Nehrebecką i Bożeną Stachurą na czele.

To społeczna akcja zainicjowana przez fotografa Tomasza Sikorę, która – zdaniem pomysłodawcy – ma na celu zachęcenie niezdecydowanych do wzięcia udziału w głosowaniu podczas wyborów parlamentarnych zaplanowanych na 13 października. Część nagrań spotkało się jednak z krytyką różnych środowisk, które odebrały je jako naśmiewanie się z osób niepełnosprawnych, które są bohaterami niektórych materiałów wideo.

Opublikowany przez Tomek Sikora Piątek, 20 września 2019

Oprócz słów krytyki ze strony przedstawicieli partii rządzącej, niezadowolenie i sprzeciw wyraziły także ogólnopolskie instytucje oraz najważniejsze osoby w państwie z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. – Jak większość Polaków prezydent jest tą akcją oburzony. Nie można nikogo w ten sposób poniżać, zwłaszcza osób które wymagają pomocy i opieki. Autorzy tej akcji dali świadectwo o sobie samych. Wykorzystywanie niepełnosprawnych do celów politycznych jest skandaliczne – powiedział w „Sygnałach Dnia” Radiowej Jedynki prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Słów krytyki nie szczędził też Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, który zakomunikował: Rzecznik stanowczo sprzeciwia się konstruowaniu kampanii profrekwencyjnych w oparciu o stereotypy dotyczące grup narażonych na dyskryminację, w tym osób chorujących psychicznie. Osoby z niepełnosprawnościami są jedną z grup w sposób szczególny narażonych na wykluczenie społeczne” – czytamy w oświadczeniu RPO opublikowanym na jego oficjalnej stronie.

Nie Świruj, ź na wybory.

Nie świruj, idź na wybory. Krystyna Janda. Udostępniajcie proszę i pobierajcie inne filmiki @NIE ŚWIRUJ, IDŹ NA WYBORY. i Nie Świruj

Opublikowany przez Nie Świruj Piątek, 20 września 2019

Także krytycznie akcję ocenia Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który również wydał oficjalny komunikat w tej sprawie. Czytamy w nim: „Do osób niepełnosprawnych powinniśmy odnosić się z należnym im szacunkiem i otaczać adekwatną do potrzeb opieką. Parodiowanie osób niepełnosprawnych w jakimkolwiek celu zasługuje na kategoryczne potępienie. Każdy, kto w życiu spotkał osoby z niepełnosprawnościami wie, że często są to ludzie wyjątkowi, niezwykle wrażliwi, ufni i otwarci na świat. Ludzie, którzy niczym w swoim życiu nie zasłużyli na taki sposób przedstawienia. Jako instytucja apelujemy o to, by zaprzestać tej krzywdzącej i stygmatyzującej akcji” – informują na fanpage’u przedstawiciele PFRON-u.

Nie świruj, idź na wybory.

Nie świruj, idź na wybory. Janusz Gajos.#nieświruj #idźnawybory #nieświrujidźnawybory

Opublikowany przez Nie Świruj Niedziela, 15 września 2019

Krytyka, z jaką spotkała się realizacja pomysłu fotografa Tomasza Sikory i jego wywołała do tablicy. Na fanpage’u na Facebooku opublikował krótkie oświadczenie, w którym tłumaczy, że nikt z nikogo się nie śmieje i nie naśmiewanie się z osób niepełnosprawnych było celem zainicjowanej przez niego akcji. Czytamy w nim: „Oświadczam, że w publikowanych filmikach nikt nie parodiuje i nie naśmiewa się z osób niepełnosprawnych. Nasz przekaz skierowany jest do wszystkich osób, które nie mają zamiaru głosować. Mówimy wprost: „Nie wygłupiaj się (nie świruj), idź na wybory” i nic więcej. Nikt nie mówi: Nie bądź świrem. Jest to inicjatywa czysto społeczna zachęcająca ludzi do aktywności obywatelskiej. A jeśli jednak ktoś poczuł się urażony to najmocniej przepraszam”.

Do wszystkich, którzy poczuli się urażeni filmikami akcji profrekwencyjnej „ Nie świruj, idź na wybory”Oświadczam, że w…

Opublikowany przez Nie Świruj Czwartek, 19 września 2019

A jak Wy oceniacie tę akcję? Zachęciła Was do pójścia na wybory 13 października czy wręcz przeciwnie? Piszcie w komentarzach.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

 1. 14
  3

  Większość polityków zachowuje się jak upośledzona w pogoni za zyskiem, więc w imię politycznej poprawności powiem jeszcze tylko – nienawidzę ich.

 2. 12
  23

  I to jest główny problem dzisiejszej Polski. Przypisywanie autorom spotów fałszywych intencji obrażania osób niepełnosprawnych.
  Dramat dzisiejszej Polski, to jest drodzy rodacy nadużywanie władzy przez rządzących, upartyjnienie prokuratury (płyta CD z zapisem wypadku Szydło się połamała), niszczenie sądownictwa, totalitarna propaganda w „publicznej” telewizji zasilonej 1,4 mld złotych z budżetu państwa, przekazanie prawie dwustu milionów złotych na „dzieła” ojca dyrektora itd. a tu rozpentuje sie gównoburzę pod zmyślonym pretekstem.

 3. 22
  10

  Janda, Hołdys, Gajos… przecież wiadomo kogo popierają elyty nagrywające te filmiki. Nie ma się co dziwić że świrują. Mnie osobiście zachęcili do pójścia na wybory

 4. 12
  16

  Proszę przejść się do pierwszej z brzegu szkoły i zapytać uczniów o znaczenie pojęcia „nie świruj”. Żadnemu z nich do głowy nie wpadnie, by chodziło o naśmiewanie się z osób niepełnosprawnych. „Nie świruj” w gwarze młodych ludzi. do których skierowana jest głownie ta akcja oznacza- nie wygłupiaj się, nie wariuj. Najbardziej poraża mnie wrażliwość na to „nie świruj” ludzi, którzy rok temu wykazali się jak najdalej idącą obojętnością na protest ludzi niepełnosprawnych w sejmie. Dziś leją krokodyle łzy.

  • 1
   3

   A jeśli w kabarecie się tak zachowują to jest ok? Dobrze powiedziane, zachowanie aktora. A jeśli się tak lub gorzej zachowuje pijak to jest ok? Albo naćpany? A jeśli ludzie publicznie wieszają na szubienicach portrety polityków albo w kilku biją i kopią człowieka to jest OK? Bo jakoś ze strony pis widziałem tylko usprawiedliwienia albo objaśnienia, że to nie jest przestępstwo, że to ten pobity rzucił się na kilku ludzi i wpadł im pod buty, Kiery ministrowie i posłowie wypowiadają się z pogardą o protestujących w sejmie niepełnosprawnych i ich rodzinach to jest ok czy nie? itp… Hipokryzja, bo zabolało.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick