Rozpoczyna się okres przygotowania do narodzin Jezusa. Dziś pierwsza niedziela adwentu

0
Fot. Pixabay
Adwent to w kalendarzu liturgicznym okres, w którym wierni przygotowują się do uroczystości Narodzenia Pańskiego. Trwa od czwartej z kolei niedzieli poprzedzającej Boże Narodzenie. Pierwszy dzień adwentu jest też pierwszym dniem roku liturgicznego. W tym czasie w kościele katolickim odprawia się nabożeństwa zwane roratami.

Jest to czas w roku liturgicznym, który rozpoczyna się od pierwszych Nieszporów przypadających między 18 listopada a 3 grudnia. Obejmuje cztery kolejne niedziele adwentowe, których liczba nawiązuje do starotestamentowego opisu czterdziestoletniej wędrówki Izraelitów, po wyjściu z niewoli egipskiej.

Msze roratnie odprawiane są ku czci Maryi. Upamiętniają przyjęcie nowiny od archanioła Gabriela, zwiastującego, iż zostanie Matką Syna Bożego.

A do symboli i zwyczajów adwentowych należą:

  • wieniec adwentowy: zazwyczaj zrobiony z gałązek, w formie okręgu. Umieszcza się w nim 4 świece symbolizujące kolejne niedziele adwentu,
  • lampion adwentowy: służy do oświetlenia pierwszej części mszy świętej roratnej, podczas której w kościele pogaszone są światła i panuje symboliczna ciemność,
  • kalendarz adwentowy: służy do odliczania dni do Bożego Narodzenia.
redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick