9. Grand Prix Komeda w wersji online

4
Po raz pierwszy w takiej wersji, po raz pierwszy w takich okolicznościach – Grand Prix Komeda. Festiwal Filmowym im. Krzysztofa Komedy w Ostrowie Wielkopolskim odbędzie się, ale w wersji online. W ostatni weekend listopada festiwalowa publiczność pozna laureata konkursu na najciekawszą muzykę w polskim filmie fabularnym, usłyszy muzykę Marcin Wasilewski Trio, będzie też miała szansę uczestniczyć w sieci w spotkaniu z Małgorzatą Kożuchowską.

Festiwal się odbędzie, gruntowna zmiana dotyczy jednak formy festiwalu i to ona determinuje zmiany w programie. Nie będzie spotkań na żywo z publicznością, nie będzie projekcji w kinie Komeda. Całość festiwalu będzie mieć miejsce w sieci.

– Po raz pierwszy festiwal odbędzie się w takiej właśnie formule. Sami jesteśmy ciekawi, jak zostanie przyjęty. W związku z czerwoną strefą, wydarzenia festiwalowe i tak planowaliśmy z udziałem maksymalnie 25 procent publiczności. Teraz, przenosimy nasze działania do sieci, mamy szansę dotrzeć do szerszego grona zainteresowanych, na co zresztą liczymy – wyjaśnia szefowa festiwalu Maria Szeląg.

Na co zatem może liczyć ostatecznie festiwalowa publiczność? Na spotkanie z Małgorzatą Kożuchowską, które będzie relacjonowane online. Rozmowę z tą doskonale znaną aktorką filmową i teatralną poprowadzi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski, autor książki  „Aktorki. Odkrycia”, której bohaterką jest właśnie między innymi Małgorzata Kożuchowska.

Wielkie zamiary zderzają się z marną rzeczywistością. Musimy być realistami, ale chcemy ocalić to, co tylko możliwe. Na pewno odbędzie się konkurs Grand Prix Komeda na najciekawszą muzykę w polskim filmie fabularnym. Mamy znakomite jury w składzie: Tomasz Lach – przewodniczący jury, reżyserka Jagoda Szelc, aktorka Małgorzata Kożuchowska, kompozytor i wokalista Ralph Kaminski, kompozytor, laureat ubiegłorocznej edycji Grand Prix Komeda – Marcin Stańczyk, oraz nasz przyjaciel, kompozytor – Jan Kanty Pawluśkiewicz – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

Ocenie jury będzie podlegać muzyka do siedmiu filmów, zakwalifikowanych do konkursu Grand Prix Komeda. W tym roku w festiwalowe szranki stanęło siedem obrazów: „Eastern” – reż. Piotr Adamski, muz. Hubert Zemler, „Ikar. Legenda Mietka Kosza” – reż. Maciej Pieprzyca, muz. Leszek Możdżer, „Interior” – reż. Marek Lechki, muz. Jan Sanejko, „Szarlatan” – reż. Agnieszka Holland, muz. Mary Komasa, Antoni Komasa Łazarkiewicz, „Sala samobójców. Hejter” – reż. Jan Komasa, muz. Michał Jacaszek, „Supernova” – reż. Bartosz Kruhlik, muz. Endy Yden (Andrzej Strzemżalski) i „W lesie dziś nie zaśnie nikt” – reż.: Bartosz M. Kowalski, muz. Radzimir Dębski – Jimek. Obecnie, ze względu na zmiany spowodowane epidemią koronawirusa, publiczność będzie mogła zobaczyć konkursowe obrazy na wybranych platformach.

Werdykt jurorów zostanie przedstawiony publiczności online 28 listopada, w dniu, w którym miała mieć miejsce festiwalowa gala. Tego samego dnia w sieci będzie można zobaczyć koncert wybitnej polskiej formacji jazzowej – Marcin Wasilewski Trio.

Inaczej nie musi wcale oznaczać gorzej. Uznaliśmy, że największym błędem byłoby w tak trudnym momencie zarówno dla Ostrowa Wielkopolskiego, jak i dla kraju, rezygnować z tego, co przynosi ukojenie, pozwala przetrwać, prowokuje do wzruszeń: rezygnować ze sztuki. „Grand Prix Komeda” jest już rozpoznawalną w Polsce marką, chlubą Ostrowa, żadna, nawet najgorsza okoliczność, nie może nam tego święta odebrać – mówi dyrektor artystyczny festiwalu Łukasz Maciejewski.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick