80 lat temu ZSRR napadł na Polskę

1
Fot. wikipedia.pl
17 września 1939 roku Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich przekroczył polskie granice, wkraczając na teren kraju bez wcześniejszego wypowiedzenia wojny. Polska od 1 września 1939t. była w stanie II wojny światowej. Większość sił zbrojnych była zaangażowana w walkę z Niemcami. W momencie ataku ZSRR pozostałe polskie siły nie miały szans powstrzymać ataku.

Napaść na Polskę była częścią tajnego paktu Ribbentrop-Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły Niemcy i Rosja. Ocenia się, że po wejściu ZSRR na teren Polski, ich ofiarą padło ok. 2,5 tys. żołnierzy polskich i policjantów oraz kilkuset cywilów. Jednocześnie radzieccy dowódcy wojskowi wzywali ludność cywilną do mordów i przemocy.

Rozpoczęły się masowe aresztowania oficerów, policjantów oraz pozostałej elity. Ten, kto nie zgodził się na przyjęcie radzieckiego obywatelstwa był wywożony na Syberię. Liczy się, że na Syberię wywieziono blisko 1.5 miliona Polaków, a około 22,5 tys. oficerów i policjantów zostało zastrzelonych w Katyniu.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick