8. GPK – Dzień 5 – “Słodki koniec..” “Kleru”

0
5,5 miliona widzów oraz ogólnopolska dyskusja, która tak naprawdę trwa do dziś. O popularności filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego, ale także o warsztacie i "higienie" pracy aktora rozmawiano podczas 5. dnia 8. Grand Prix Komeda. Publiczność festiwalowa spotkała się z Jackiem Braciakiem, odtwórcą roli księdza Leszka Lisowskiego. - Staram się nie bronić postaci - mówił aktor. - To nie jest tak, że zagram krzesło u Smarzowskiego - dodawał.

Braciaka mogliśmy zobaczyć we wszystkich ostatnich filmach Wojciecha Smarzowskiego począwszy od “Róży”, przez “Drogówkę”, “Pod Mocnym Aniołem”, “Wołyń” i ostatnio “Kler”. Aktor podczas spotkania z ostrowską publicznością festiwalową nie ukrywał, że cieszy się z dużej roli w ostatnim filmie Smarzowskiego, gdzie wcielił się w rolę księdza Leszka Lisowskiego – skorumpowanego urzędnika kościelnego, który po trupach do celu zamierza dostać się do samego Watykanu. Muzyka z filmu “Kler” bierze udział w konkursie o Grand Prix Komeda. Jej autorem jest Mikołaj Trzaska, dwukrotny laureat ostrowskiej nagrody.

Muzyka do filmu “Słodki koniec dnia” z Krystyną Jandą także w tym roku walczy o statuetkę oraz 30 tysięcy złotych. Jej autorem jest Daniel Bloom – Tomasz Borcuch, prywatnie młodszy brat reżysera obrazu – Jacka Borcucha. Kompozytor z zawodu jest archeologiem. Wczoraj mówił, że właśnie stąd wzięło się jego upodobanie do odkrywania. Zdradził też, że nie rozumie często scenariuszy swojego brata, choć zna go doskonale. Wszystko się wyjaśnia dopiero, gdy gości na planie i dowiaduje się, co dana scena znaczy.

Festiwalowy czwartek zakończył się recitalem Sonii Bohosiewicz oraz spotkaniem z aktorką i jej koleżanką po fachu: Gabrielą Muskałą. Poprowadził je Łukasz Maciejewski, dyrektor artystyczny 8. Grand Prix Komeda oraz autor serii książek pt. “Aktorki…”.

Dziś w programie:

18.00  (OCK) – KONKURS: Fuga, muzyka Filip Míšek, reżyseria Agnieszka Smoczyńska Spotkanie z Gabrielą Muskałą i Łukaszem Simlatem 

20.30 (OCK) – KONKURS: Krew Boga, muzyka Jerzy Rogiewicz, reżyseria Bartosz Konopka 

Spotkanie z: Bartoszem Konopką i Jerzym Rogiewiczem

22.00 KINO PLENEROWE (RYNEK): #WszystkoGra, muzyka: Paweł Lucewicz, reżyseria Agnieszka Glińska 

 

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick