8. GPK – Dzień 1 – Komeda wciąż słuchany

0
Skrócona nazwa - Grand Prix Komeda. Wyszukany skład jury, imponujący zestaw gości festiwalowych, bogactwo imprez towarzyszących. Od dziś w Ostrowie Wielkopolskim słuchamy muzyki w filmach i wspominamy nieodżałowanego Krzysztofa „Komedę” Trzcińskiego, który spędził tutaj lata swojej młodości. To właśnie w Ostrowie narodził się jego jazz. Przypomina o tym 8. Grand Prix Komeda - ostrowski festiwal filmowy.

Zmarł 50 lat temu w wyniku nieszczęśliwego upadku. Po suto zakrapianej imprezie niósł go na plecach Marek Hłasko, pisarz i scenarzysta. Upuścił Komedę, który doznał urazu głowy. Kilka miesięcy po upadku zmarł, a rysowała się przed nim niesamowita kariera. Był już po premierze filmu Romana Polańskiego „Dziecko Rosemary”. Muzyka, którą na potrzeby obrazu napisał, wybrzmiewała w każdej amerykańskiej szafie grającej notując rekordy odtworzeń. Dziś powiedzielibyśmy, że był to hit. 

Rok 2019 Uncesco ogłosiło rokiem 50. rocznicy śmieci Komedy właśnie – jednej z najjaśniejszych gwiazd polskiego jazzu, choć wielu twierdzi, że Trzciński był takim jazzmanem, jakim był laryngologiem. Poświęcił swoje zawodowe lekarskie życie dla muzyki. Napisał ścieżki dźwiękowe do około 70 produkcji. Najsłynniejsze z nich to, oprócz „Rosemary’s Baby” także  „Nóż w wodzie”, „Dwaj ludzie z szafą”, „Prawo i pięść”, „Niewinni czarodzieje” czy „Bariera”. 

Komedę podczas muzycznych uniesień chętnie portretował nieodżałowany nestor polskich fotografików Marek Karewicz. To właśnie wernisażem wystawy „Kadry Komedy” z fotografiami Karewicza zainaugurowano 8. edycję Grand Prix Komeda. Wartość dodana do tej ekshibicji to prywatne archiwum Tomasza Lacha – pasierba Komedy, który w Ostrowie postanowił zaprezentować zdjęcia z „amerykańskiego” epizodu Trzcińskiego, wykonane w większości przez przyjaciela kompozytora – Marka Nizińskiego. 

O godzinie 18:00 nastąpiło oficjalne otwarcie z udziałem Sebastiana Górskiego – dyrektora festiwalu oraz Łukasza Maciejewskiego – dyrektora artystycznego 8. Grand Prix Komeda. Widzowie obejrzeli filmy animowane autorstwa Mirosława Kijowicza z muzyką Krzysztofa Komedy – symboliczne etiudy zwracające uwagę na podstawowe wartości człowieka: wolność, prawo do zrzeszania się czy godność. 

W ramach pierwszych projekcji pokazano dwa filmy z nowego cyklu nazwanego przez Łukasza Maciejewskiego „Panoramę”: „Zimną wojnę” Pawła Pawlikowskiego oraz „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego. Oto plan na festiwalowy poniedziałek: 

3 VI PONIEDZIAŁEK

godz. 17.00 (KINO KOMEDA) – PANORAMA: Wilkołak, muzyka Antoni Komasa-Łazarkiewicz, reżyseria Adrian Panek 

godz. 19.00 (OCK) – KOMEDA NA KOMEDZIE: spotkanie z Ewą Wiśniewską oraz projekcja filmu Prawo i pięść, muzyka Krzysztof Komeda, reżyseria Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski 

 

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick