Dostali na święta trzy karetki. Szpital zapłacił raptem 0,7 proc. ich ceny! [ZDJĘCIA]

3
Fot. Szpital Kalisz, fanpage
Kaliski szpital otrzymał trzy nowe karetki. Ich kupno było możliwe dzięki dotacji z urzędu marszałkowskiego, która wyniosła 1,7 mln zł.

Karetki to pojazdy, który są eksploatowane każdego dnia przez wiele godzin, pokonują setki tysięcy kilometrów po terenie poszczególnych powiatów, a czasami i dalej. To one są wysyłane wraz z medykami i ratownikami na miejsca wypadków, do mieszkań chorych, a także dysponowane do transportów pomiędzy szpitalami. W czasie pandemii potrzeby są jeszcze większe, a wyjazdy niejednokrotnie odbywają się częściej, niż przed 2020 rokiem.

Dlatego kolejne szpitale zabiegają o nowe pojazdy. Z sukcesem dokonali tego w Kaliszu. Do tamtejszego szpitala wojewódzkiego trafiły właśnie trzy fabrycznie nowe i w pełni wyposażone mercedesy sprintery.

– Przełoży się to na poprawę bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców południowej Wielkopolski. Poprawi jakość świadczonych usług i pozwoli na spełnienie wymagań dotyczących czasów dotarcia zespołów ratownictwa medycznego na miejsce zdarzenia zgodnie z Ustawą o Państwowym Ratownictwie Medycznym – informują przedstawiciele szpitala.

Ambulanse kosztowały 1 800 000 zł, ale szpital zapłacił za nie raptem 12 680 zł. Pozostała kwota, a więc 1 787 320 zł to dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Każda z karetek została wyposażona m.in. w:

 • krzesło transportowe z systemem płozowym (przydatne chociażby przy znoszeniu po schodach),
 • pompa infuzyjna wolumetryczna stacjonarna ze stacją dokującą (służy do precyzyjnego podawania leków drogą dożylną),
 • pompa infuzyjna przenośna (umożliwia podawanie leków dożylnie w trakcje przewożenia chorego np. z karetki na oddział),
 • ssak elektryczny stacjonarny (służący do aspiracji nosa, aspiracji doustnej, aspiracji tchawicy u dorosłych oraz dzieci),
 • ssak elektryczny przenośny (wykorzystywany m.in. podczas przewożenia pacjenta z domu do karetki lub z karetki na SOR),
 • respirator przenośny (jeden z najmniejszych i najlżejszych respiratorów ratunkowych umożliwiający mechaniczną wentylację płuc),
 • respirator stacjonarny (służy do mechanicznej wentylacji płuc dorosłych i dzieci w ambulansie),
 • trzy radiotelefony przenośne (wykorzystywane do komunikacji między sobą i pracownikami SOR-u),
 • mobilny terminal SWD PRM (tablet i drukarka – umożliwiają przyjmowanie i obsługę zgłoszeń alarmowych).
sebastian.matyszczak@tvproart.pl

3 KOMENTARZE

 1. Niesamowite, państwo z naszych podatków zapłaciło za coś, za co jest odpowiedzialne. Chwalmy to, przecież mogli wziąć w kieszeń. Co za chory kraj!!!

  • Kolejne oddziały covidowe. A wcześniej jeszcze musiał się zrzucić na szpital o podobnej charakterystyce w Wolicy, który powinien przyjmować nasze przypadki tego typu zapaleń płuc, co miało pozwolić zachować ciągłość oddziałów w naszym szpitalu i leczenie innego typu schorzeń na miejscu, a nie w Kaliszu.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick