e-ZLA miały być od lipca, będą od grudnia. Czy na pewno?

0
Zwolnienia lekarskie w formie elektronicznej miały zacząć obowiązywać od 1 lipca tego roku. Tak się jednak nie stanie. Minister rodziny, pracy i polityki społecznej jeszcze w kwietniu zdecydowała, że nowy termin wprowadzenia w życie e-zwolnień to 1 grudnia. Powód takiej decyzji jest dość prozaiczny - brak komputerów w przychodniach, a jeszcze częściej internetu.

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej przesunęła termin wprowadzenia elektronicznych zwolnień sugerując się głosem lekarzy, którzy mieli kłopot z wdrożeniem systemu. Okazuje się, że problem jest jednak bardziej rozległy.

W okresie procedowania zmian zdecydowano także o wprowadzenie nowej funkcji w przychodniach lekarskich, czyli asystenta medycznego, który także będzie miał możliwość wystawiania e-zwolnień. Według niektórych lekarzy, nie sprawy kadrowe były problemem.

Poważnym problemem w służbie zdrowia jest fakt, że spora część lekarzy, zwłaszcza tych starszych nie korzysta na co dzień z komputera. Nie mówiąc już o konieczności umiejętności poruszania się w internecie i przymusu logowania na odpowiedniej stronie do wystawiania zwolnień.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest przygotowany do wprowadzania zmian. Lekarze uważają, że także robią wszystko w kierunku przystosowania się. W całej procedurze bierze jeszcze udział pracodawca.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick