Jarocin. Przyszli na Białą Niedzielę, zostali wysłani na dalsze leczenie

0
Fot. Szpital Jarocin
Pond 130 osób skorzystało z badań podczas Białej Niedzieli zorganizowanej w Jarocinie. Największym zainteresowaniem cieszyły się badania laboratoryjne oraz konsultacje endokrynologiczne.

Białe Niedziele w Jarocinie cieszą się coraz większym zainteresowaniem ze strony mieszkańców. W ostatniej wzięło udział ponad 130 osób, a aż 70 procent uczestników stanowiły kobiety. Największa grupa ustawiła się do stanowiska laboratoryjnego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konsultacje endokrynologiczne i internistyczne (EKG, ciśnienie krwi). Każdy otrzymał też broszury i ulotki, w których znajdowały się najważniejsze informacje dotyczące zdrowego trybu życia oraz tego, jak radzić sobie z cukrzycą.

Podobnie jak w Ostrzeszowie, gdzie jeden z uczestników Białej Soboty został po badaniach przewieziony do szpitala, także tutaj skierowano na leczenie kilku mieszkańców. – Jedną osobę natychmiast zaprowadzono na Szpitalny Oddział Ratunkowy w celu dalszego leczenia. Czterem osobom zalecono wykonanie szczegółowych badań dotyczących chorób tarczycy, przerostu gruczołu krokowego i niewydolności krążenia – wylicza Wanda Olesińska, kierownik ds. pielęgniarek i średniego personelu medycznego w Szpitalu w Jarocinie.

Nowością podczas Białej Niedzieli były porady endokrynologa. – Nie jest tajemnicą, że w państwowych placówkach zdrowia dostęp do lekarzy tej specjalizacji jest znikomy. Dlatego postanowiliśmy skorzystać z uprzejmości dr. n. med. Jerzego Skrobisza, który wspólnie z naszymi lekarzami wykonuje operacje tarczycy w jarocińskim szpitalu. Liczba zainteresowanych pokazała, że takie konsultacje są potrzebne, a wielu pacjentów dowiedziało się, że wymaga dalszego leczenia – wyjaśnia prezes Szpitala Powiatowego w Jarocinie, Leszek Mazurek.

Z porad dietetyka skorzystało kilkanaście osób w przedziale wiekowym od 40 do 65 lat. Nie brakowało osób, które borykają się z nadwagą.

 

Wśród wolontariuszy Białej Niedzieli  byli uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Jarocinie. To tam funkcjonuje klasa o profilu ratownictwa medycznego.

 

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick