Pięć tysięcy dzików na celowniku. Lasy przeczesuje wojsko

9
Do końca kwietnia w Wielkopolsce ma zostać odstrzelonych 5 000 dzików. Rozporządzenie w tej sprawie wydał Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski. Redukcja populacji tych zwierząt ma zniwelować ryzyko wystąpienia Afrykańskiego Pomoru Świń w gospodarstwach nastawionych na produkcję wieprzowiny.

W tym sezonie łowieckim myśliwi odstrzelili na terenie województwa około 35 000 dzików. Choć sezon na te zwierzęta trwa do końca marca, to w wyjątkowej sytuacji można kontynuować odstrzał redukcyjny. – Nasze działania mają służyć głównemu celowi: zmniejszeniu populacji dzika, by wirus ASF nie dotarł do wielkopolskich gospodarstw, do wielkopolskiej trzody chlewnej. Jestem przekonany, że ochronimy wielkopolskich rolników i gospodarstwa przed czyhającym za płotem zagrożeniem – tłumaczył Łukasz Mikołajczyk, Wojewoda Wielkopolski.

CZYTAJ: Ognisko ptasiej grypy w gminie Błaszki

Skąd akurat taka liczba przeznaczona do odstrzału na terenie Wielkopolski? – Wynika ona z algorytmu opracowanego przez ministerstwo rolnictwa. Bierze on pod uwagę takie dane jak liczba udokumentowanych przypadków, populacja dzika na danym terenie i już odstrzelone pogłowie – wyjaśnia Tomasz Stube, rzecznik wojewody.

Dotąd w Wielkopolsce potwierdzono 128 przypadków Afrykańskiego Pomoru Świń u martwych dzików. Na szczęście wirusa nie wykryto w naszym województwie u świń.
Myśliwi mają zatem dwa i pół miesiąca, aby usunąć z lasów około 5 000 osobników dzika. – Redukcja zacznie się od północnej i zachodniej strony naszego województwa – wskazuje rzecznik wojewody. Równocześnie wojsko przeczesuje lasy w poszukiwaniu padłych dzików. Wojewoda zwracał się o pomoc do Ministerstwa Obrony Narodowej już kilkukrotnie.

Działania są prowadzone w wydzielonych dwóch strefach ogrodzenia, które pozawalają na zatrzymanie migracji zwierząt ze stref ochronnych. Pierwsza strefa otoczona siatką liczy 65,8 km, druga strefa ogrodzenia poprowadzona jest na długości 113 km.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. 7
  17

  Te algorytmy ministerstwa to tylko i wyłącznie chęć przypodobania się tej władzy rolnikom. Wybory się przecież zbliżają. ……

  • 12
   5

   Proponuję zapoznać się z algorytmem rozmnażania się dzików …. A nie pisanie informacji bez posiadania minimalnej wiedzy na ten temat

  • 11
   3

   Proponuję zapoznać się z informacjami na temat choroby afrykańskiego pomoru świń i przyczyn jej roprzeszczeniania się . …

 2. 15
  3

  Niepotrzebnie podajecie takie informacje, które z wiadomych względów są oczywiste.
  Dla miłośników zwierząt – to dobra pożywka dla internetowego hejtu przeciw zabijaniu zwierząt.

 3. 4
  5

  wystarczy bioasekuracja. dzuki do chlewu nie wejdą. brudne buciory bez maty bioasekuracyjnej owszem. jak zwykle biedni rolnicy i wszystko wokoło złe. w wielkopolsce nie będzie ognisk asf w chlewniach bo tam mieszkajpą profesjonalni hodowcy a nie bambry – brudasy. nie trzeba zabijać dzików.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick