„Co 5 sekund na świecie pojawia się nowa diagnoza cukrzycy”

0
Niemal co 10. dorosły Polak nigdy nie wykonał testu na poziom glukozy we krwi – wykazało najnowsze badanie opinii przeprowadzone przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą w ramach drugiej edycji kampanii „Ścigamy się z cukrzycą”.

W trwającym od lat „wyścigu” z galopującą epidemią cukrzycy, choroba stale wysuwa się na prowadzenie osiągając imponujące wyniki – statystycznie co 5 sekund na świecie pojawia się nowa diagnoza cukrzycy, a co 7 sekund umiera jedna osoba z powodu jej powikłań. Czy nadal będziemy tylko kibicować cukrzycy czy w końcu zaczniemy się z nią ścigać?

Dziś nie pozostaje nam nic innego jak podjąć wyzwanie i zacząć ścigać się z cukrzycą. Jeśli teraz nie potraktujemy tego poważnie, choroba będzie zbierać kolejne „trofea”. Obecnie już 415 milionów ludzi na świecie zmaga się z cukrzycą, a jeśli nic z tym nie zrobimy, liczba ta podwoi się tylko w ciągu jednego pokolenia. Niezwykle ważne jest więc dla nas informowanie o możliwych powikłaniach choroby, ale też nowoczesnych terapiach leczenia.

„Ścigamy się z cukrzycą” to zarówno nasze wyzwanie jakie rzucamy tej chorobie, jak i nazwa ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej zainicjowanej przez organizacje pacjentów działających na rzecz osób z cukrzycą w Polsce.

„Ścigamy się z cukrzycą” to też walka z chorobą prowadzona na różnych poziomach. Naszym celem jest zwrócenie uwagi na problem niskiej świadomości społecznej dotyczącej cukrzycy wśród osób zdrowych ignorujących wczesne objawy, chorych, którzy poprzez złą dietę, niską aktywność fizyczną i niewłaściwe leczenie narażają się na groźne powikłania choroby, a także liderów opinii, którzy nie dostrzegają wagi problemu, co skutkuje brakiem długotrwałych rozwiązań systemowych w zakresie walki z cukrzycą.

„Ścigamy się z cukrzycą” to wezwanie do wspólnej, aktywnej walki z chorobą poprzez zwiększenie wiedzy na temat cukrzycy, a w konsekwencji zmiany trybu życia – wprowadzenia odpowiedniej diety i regularnej aktywności fizycznej.

Kampania organizowana jest przez Koalicję na Rzecz Walki z Cukrzycą, we współpracy z czołowymi organizacjami pacjenckimi działającymi na rzecz pacjentów: Europejska Klinika Cukrzycy, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Ogólnopolska Federacja Organizacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży Chorym na Cukrzycę oraz Towarzystwo Pomocy Dzieciom i Młodzieży z Cukrzycą. Mecenasem kampanii jest firma Novo Nordisk.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick