„Rozmowy o wolności” – cykl spotkań z okazji odzyskania niepodległości

0
W piątek 17 listopada, rozpoczął się cykl spotkań z absolwentami IV Liceum im. Ignacego Jana Paderewskiego w Kaliszu pt. "Rozmowy o wolności". Potrwają one do listopada następnego roku. Jest to jedno z działań, którym szkoła chce uczcić setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 25- lecie istnienia liceum.

Głównym tematem spotkań będzie szeroko rozumiane pojęcie wolności. Chęć pokazanie jej z różnych perspektyw, by uzmysłowić słuchaczom, jak istotną jest wartością, w jakich obszarach życia osobistego, zawodowego i społecznego się z nią spotykamy.

Pierwszym gościem cyklu był Krystian Durman, aktor Narodowego Teatru Starego w Krakowie, absolwent IV LO w Kaliszu.

Teatralne doświadczenia stały się punktem wyjścia do rozmowy o sztuce i granicach wolności artystycznej. Krystian opowiedział o tworzeniu roli i mierzeniu się z oczekiwaniami reżyserów. Podkreślał, że w zawodowym życiu ważna jest dla niego intuicja i ludzie, których spotyka.

Na razie miał szczęście do dobrych reżyserów i aktorów, których pracę może obserwować. Aktorstwo to emocje, ale przede wszystkim rzemiosło i dlatego należy mieć swoich mistrzów. Dla niego granice w sztuce nie istnieją, jeśli przekaz jest klarowny i służy ważnej idei. Artysta – twórca powinien być wolny i konsekwentnie realizować własny projekt.

Kolejne spotkania z cyklu „Rozmowy o wolności” już niebawem.

 

 

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick