Kalisz. Tam przysiadł Stefan Szolc-Rogoziński

0
W Kaliszu zaprezentowano ławeczkę, na której przysiadł Stefan Szolc-Rogoziński. Stanęła w samym sercu miasta, w pobliżu Mostu Kamiennego. Rozmaite wydarzenia organizowane w ramach obchodów roku Rogozińskiego popularyzowały wiedzę o życiu i dokonaniach podróżnika. Trwałym ich śladem pozostanie ławeczka.

To piękny moment obchodów roku Stefana Szolca-Rogozińskiego. Zachęcam kaliszan oraz ich gości, by przysiadali się do podróżnika, robili pamiątkowe zdjęcia, ale też pozwolili się zainspirować siedzącą tu postacią – mówił prezydent Grzegorz Sapiński.

Zrealizowana koncepcja ławki Stefana Rogozińskiego autorstwa firmy ART SEWI Wioletta Buczek-Warszawa, Sebastian Warszawa została wybrana spośród sześciu nadesłanych w odpowiedzi na ogłoszone przez Miasto Kalisz zapytanie ofertowe. Do komisji dokonującej wyboru zaproszono – obok przedstawicieli władz samorządowych – plastyk miejską oraz przedstawicieli kaliskiego środowiska artystyczno-naukowego i działającego przy prezydencie Komitetu Rewitalizacji.

Zdaniem członków komisji zwycięska koncepcja wyróżnia się walorami artystycznymi. Podkreślano, że jest ona nowoczesna w formie, a jednocześnie bardzo dobrze realizuje założenia ideowe, nawiązuje do życia i dokonań Stefana Rogozińskiego. Projekt ma walory edukacyjne, w sposób jednoznaczny wskazuje na działalność przedstawionej postaci. Zaproponowane materiały: brąz i kamień naturalny w dwóch kolorach dobrze wpisują się w otoczenie, nie kolidują z zabytkowym mostem i al. Wolności.

Na prezentację ławeczki przybyli również harcerze z 62. KDH „Brzoza” im. Stefana Szolca-Rogozińskiego, którzy podkreślają, że pamiętają o podróżniku, stawiając go za wzór postaw, zachowania, idei.

Wszystkie działania związane z postawieniem pomnika były uzgadniane z kaliską Delegaturą Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Prace przebiegały zgodnie z ustalonymi terminami. Za wykonanie ławeczki i jej montaż miasto zapłaciło 140 tysięcy złotych brutto.

– Kolejnym tego typu przedsięwzięciem będzie wykonanie tablicy upamiętniającej rodziców Stefana Szolca-Rogozińskiego, która znajdzie się w miejscu pochówku przodków podróżnika na zabytkowym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy Rogatce – dodał wiceprezydent Artur Kijewski. Tablica z piaskowca zawierająca inskrypcję dotyczącą rodziców Szolca oraz samego podróżnika zostanie umieszczona przy grobowcu rodziny Repphanów najprawdopodobniej jeszcze w listopadzie.

Ławeczka przy Moście Kamiennym to nie jedyne miejsce, nawiązujące do postaci Szolca-Rogozińskiego. Już teraz można wybrać się na spacer po Kaliszu śladami wielkiego podróżnika i odkrywcy. Umożliwia to quest, który opracował dr Piotr Sobolewski. Wierszowana forma, pełna zagadek, zachęca do odwiedzenia miejsc związanych z Szolcem-Rogozińskim. Quest jest dostępny w Centrum Informacji Turystycznej przy ul. Zamkowej.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick