41 strażaków i samolot gaśniczy walczyło z pożarem lasu

0
Do groźnego pożaru lasu doszło w Zajączkach, w gminie Brzeziny, w powiecie kaliskim. Ogień strawił 1,5 hektara lasu. Cała akcja gaśnicza trwała ponad 6 godzin, a pożar gasiło 41 strażaków.

Z ogniem walczyło 13 zastępów straży pożarnej. – W akcji brały udział cztery zastępy z Państwowej Straży Pożarnej z Kalisza i dziewięć zastępów Ochotniczych Straży Pożarnych z miejscowości Aleksandria, Brzeziny, Godziesze, Iwanowice i Zajączki. Pomagał nam też samolot gaśniczy Dromader, który na codzień stacjonuje w Michałkowie – informuje asp. Szymon Zieliński, oficer prasowy kaliskiej straży pożarnej.

Straty szacowane są na blisko 15 tysięcy złotych. Spaliło się 1,5 hektara lasu. Strażacy nie wykluczają celowego podpalenia, ale tą sprawą zajęła się już policja.

>> Obserwuj nasz profil na Twitterze <<

Sytuacja w wielkopolskich lasach jest bardzo poważna. Instytut Badawczy Leśnictwa codziennie aktualizuje mapę zagrożeń pożarowych na terenie całego kraju. Na dzień dzisiejszy najgorzej jest między innymi właśnie w Wielkopolsce.

fot. Instytut Badawczy Leśnictwa

Sytuacja nadzwyczajna panuje w lasach w powiecie jarocińskim.

fot. Instytut Badawczy Leśnictwa

Do 90% pożarów leśnych przyczynia się człowiek. Strażacy wciąż apelują o zachowanie ostrożności. Zaleca się, aby w okresie zagrożenia pożarowego najlepiej unikać obszarów leśnych i stosować się do zakazów jeśli takie istnieją. Jeśli już tam jesteśmy, nie zostawiajmy po sobie szklanych butelek. Kategorycznie zabronione jest palenie papierosów w okolicy ściółki leśnej! Nawet samochód może być przyczyną pożaru. Przy tak wysuszonej ściółce, ciepło bijące od katalizatora może być źródłem ognia.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick