Trzeci dzień Wszystko Jest Poezją w OCK: wystawa prac Marii Szeląg oraz koncert Natalii Przybysz [ZDJĘCIA]

0
60 prac Marii Szeląg zobaczymy na najnowszej wystawie w Galerii PIK Ostrowskiego Centrum Kultury. To plakaty i afisze, doskonale znane wielu ostrowianom, bo obecne w miejskiej przestrzeni w ostatnich kilkunastu latach i odnoszące się do kulturalnych wydarzeń w OCK. Koncertową częścią festiwalowej soboty był natomiast występ Natalii Przybysz.

Maria Szeląg przez lata kierowała Galerią PIK w Ostrowskim Centrum Kultury. To spod jej ręki wychodziły opracowania graficzne: książek, wydawnictw muzycznych, tomików poezji, folderów okolicznościowych sygnowanych przez OCK. Ona także była autorką znamienitej większości plakatów i afiszy, zapowiadających imprezy w instytucji przy ul. Wolności. Teraz 60 z nich zobaczyliśmy w Galerii PIK na najnowszej wystawie, która została zaplanowana już kilkanaście miesięcy temu.

Cechy charakterystyczne tych prac to głównie prosta, oszczędna, czasem mocno graficzna, nieprzekombinowana forma, zdecydowane kadry i cięcia, intensywny kolor (artystka często się po czerwienie, pomarańcze i ich odcienie), charakterystyczna litera. Jak nam zdradziła szefowa OCK, przy projektowaniu nowych plakatów pewną łatwość dawała jej znajomość OCK-owskich imprez od podszewki. Na części prezentowanych obiektów widać też zabawę kształtem, formą, a mocną stroną wielu z nich jest też niedosłowne ujęcie tematu, co nie jest łatwe, gdy praca ma łączyć elementy plakatu i afiszu i zareklamować wydarzenie. Jak te prace zresztą powstawały zdradził wiceprezydent miasta, a były szef OCK Sebastian Górski, który nie omieszkał też wspomnieć o presji czasu, która nieraz ciążyła nad Marią Szeląg.

Wernisaż wystawy ,,Plakaty. Afisze” odbył się w sobotę, 5 października. Prace Marii Szeląg można oglądać w Galerii PIK do 5 listopada. Wernisaż był częścią tegorocznego festiwalu Wszystko Jest Poezją. Festiwalową sobotę zakończył koncert Natalii Przybysz z zespołem. Wokalistka, autorka tekstów, jedna z obecnie najbardziej wyrazistych osobowości muzycznych, w Ostrowie zagrała utwory głównie ze swoich dwóch ostatnich płyt. Znane kompozycje m.in. ,,Miód”, ,,Światło nocne” czy ,,Dzieci malarzy” razem z nią wykonywała też publiczność, która bardzo dobrze przyjęła sobotni koncert.

Dzisiaj i jutro kolejne odsłony 27. Festiwalu ,,Wszystko jest Poezją”. Będą to koncerty: U Studni i Grupy MoCarta. Wydarzenie jest organizowane przez Ostrowskie Centrum Kultury.

redaktor wlkp24.info
hanna.olejnik@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick