21 marca obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa [WIDEO]

2
Fot. twitter.com/funduszpfron
Tegoroczny Światowy Dzień Zespołu Downa ma wyjątkową symbolikę. Zawsze przypada 21 marca, ale tym razem w dacie wypada podwójnie. Takie coś zdarza się raz na 100 lat. Warto też wiedzieć, że istotą zaburzenia zwanego zespołem Downa jest trisomia 21 chromosomu.

Można się także spotkać ze skrótem WDSD, który oznacza World Down Syndrome Day, czyli po polsku nic innego jak Światowy Dzień Zespołu Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku prze Europejskie Stowarzyszenie Zespołu Downa pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby zwrócić uwagę na ludzi z tym zaburzeniem.

Tego dnia przypada też pierwszy dzień wiosny, a więc czas, w którym symbolicznie wszystko budzi się do życia. Przed pandemią z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa odbywało się wiele imprez i okolicznościowych happeningów. Obecnie nie ma możliwości, by odbyły się one w tradycyjnej formie, ale mimo tego święto jest obchodzone w Internecie, gdzie można wiele poczytać o zespole Downa oraz tym, jak radzą sobie osoby z zaburzeniem 21 chromosomu oraz, na jaką pomoc ze strony różnych organizacji mogą liczyć.

Formą okazania solidarności z osobami z trisomią 21 jest założenie tego dnia kolorowych skarpetek niekoniecznie od pary. “W tym dniu wszyscy okazujemy naszą solidarność z osobami z trisomią 21. Włączamy się w akcje społeczne pokazujące akceptację i zrozumienie. Dajemy osobom z zespołem Downa i ich bliskim czytelny znak naszego zainteresowania i aprobaty. Drobne gesty mają znaczenie, mogą przysłużyć się niwelowaniu barier i przezwyciężaniu krzywdzących stereotypów” – mówi Krzysztof Michałkiewicz, prezes zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick