2017 akcji i 84 tys. przejechanych kilometrów – PSP w Ostrowie podsumowała 2019 rok

2
Strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim podsumowali 2019 rok. Mundurowi odnotowali 2017 zdarzeń z czego pożary stanowią 1/3 wszystkich wyjazdów. Strażacy wzywani są nie tylko do walki z ogniem, ale też do wypadków komunikacyjnych lub usuwania zniszczeń po załamaniach pogody.

504 pożary, 1439 miejscowych zdarzeń i 74 fałszywe alarmy – tak przedstawia się podsumowanie roku 2019 w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim. To 4. miejsce w województwie pod względem liczby zdarzeń. – Strażak jest wielofunkcyjny. Jeździmy nie tylko do pożarów, ale także do wypadków komunikacyjnych czy do usuwania skutków wichur. To są także wyjazdy związane z ratownictwem chemicznym, wyjeżdżamy poza powiat ostrowski – wyjaśniał bryg. Jacek Wiśniewski, komendant Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wielkopolskim.

CZYTAJ TEŻ: Koronawirus w Łodzi? Ministerstwo Zdrowia odpowiada na doniesienia medialne

Największa akcja gaśnicza w 2019 roku miała miejsce w czerwcu, kiedy doszło do pożaru składowiska odpadów wielkogabarytowych przy ulicy Staroprzygodzkiej w Ostrowie Wielkopolskim. Przez ponad 18 godzin z żywiołem walczyło 25 zastępów straży pożarnej.

Czwartkowe podsumowanie roczne było także okazją do wręczenia podziękowań i nagród. Otrzymał je m.in. st. str. Bartosz Pera, który będąc po służbie, próbował uratować życie młodemu mężczyźnie, który został poszkodowany w wypadku, do którego doszło w sierpniu w Czajkowie (gmina Blizanów).

Nagrodę oraz podziękowania otrzymali także st. ogn. Wojciech Szymczak i st. sekc. Patryk Pera, którzy w grudniu ubiegłego roku pojechali do Albanii jako reprezentanci polskiej straży pożarnej. Ostrowscy strażacy mieli za zadanie dostarczyć łóżka potrzebne poszkodowanym podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło ten kraj. – Jest takie fajne powiedzenie, że tylko głupi się nie boi. Strażacy cały czas mają ten stres z tyłu głowy, ale kiedy jedziemy na akcję, to jesteśmy w pełni skoncentrowani, by wykonać swoją pracę jak najlepiej – mówił st. sek. Patryk Pera.

Według statystyk przekazanych przez ostrowskich strażaków, w 2019 roku odnotowano dokładnie 2017 zdarzeń, co daje mniej więcej 5,5 zdarzenia na dobę i wyjazd średnio co 4 godziny. Dojazd mundurowych na miejsce zajmuje statystycznie 8 minut i 25 sekund. Strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego w ciągu całego minionego roku, ratując życie i zdrowie mieszkańców powiatu ostrowskiego, pokonali ponad 84 tysiące kilometrów.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick