We wtorek protest „Biedronek” [czekamy na opinie]

4
Na 2 maja zaplanowano ogólnopolski protest pracowników handlu. Pracownicy "Biedronki" zapowiadają strajk włoski. Jego powodem są fatalne warunki pracy, niskie wynagrodzenia oraz brak dialogu społecznego w tej branży.

Od dnia 1 kwietnia br. najniższe wynagrodzenie w sklepach Biedronka na stanowisku sprzedawca-kasjer na pełen etat wynosi 2450 zł brutto. Kwota ta uwzględnia część uwarunkowaną brakiem nieplanowanych nieobecności w danym miesiącu.

Pracownicy liczą na to, że strajkiem włoskim doprowadzą do rozmów na temat wysokości płac i warunków pracy.

Akcja zaplanowana na 2 maja będzie polegać na przesadnie skrupulatnym i dokładnym wykonywaniu powierzonych obowiązków przez pracowników i przestrzeganiu obowiązujących w danym sklepie procedur. Związkowcy na razie nie zdradzają, w których sieciach protest zostanie przeprowadzony.

Jak wskazuje w ostatnich kilkunastu latach poziom zatrudnienia w poszczególnych sklepach należących do dużych sieci handlowych systematycznie spada. Obowiązkom, które kiedyś wykonywały 2 lub 3 osoby, obecnie musi podołać 1 pracownik. Z danych Eurostatu wynika, że zagraniczne sieci handlowe działające w Polsce w swoich macierzystych krajach zatrudniają w porównywalnej wielkości placówkach handlowych nawet dwukrotnie więcej pracowników.

Solidarność zapowiada kolejne coraz bardziej zdecydowane działania protestacyjne, jeżeli pracodawcy nie przystąpią do rozmów ze związkami zawodowymi na temat poprawy warunków pracy i płacy w tej branży.

Do ogólnopolskiej akcji zamierzają włączyć się jeszcze Kaufland, Carrefour,  Tesco oraz Dino.

źródło: solidarnosc.org.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

4 KOMENTARZE

  1. 1850 brutto ? skąd to info ? Minimalna płaca w 2017r wynosi 2000zł brutto. Pracownicy biedronki sami nie wiedzą ile zarabiają czy nikt ich o nic nie pytał?

  2. Panie Macieju.Na początku artykułu jest błąd.1850 brutto to roczna premia dla kasjerów ,a nie pensja!
    „Jak informują sami pracownicy, premia roczna dla kasjerów w Biedronce zostaje przyznana już trzeci rok z rzędu. Tym razem jej kwota wynosi 1850 zł brutto (około 1350 zł netto). Na pieniądze mogą liczyć osoby zatrudnione w pełnym wymiarze czasu pracy. Dla pracowników, którzy pracują na niepełnym etacie nagroda roczna zostanie przeliczona proporcjonalnie do wymiaru etatu.

    Aby otrzymać nagrodę kasjerzy muszą spełniać kilka warunków. Jednym z nich jest rozpoczęcie świadczenia pracy dla Jeronimo Martins Polska na podstawie umowy o pracę nie później niż 1 kwietnia 2016.

    • Z tego co wiem, wiekszosc pracownikow nie narzeka na pensje liczac razem z premiami i paczkami dla pracowników bo to tez trzeba liczyc, bardziej narzekaja pewnie na ciezsze warunki, bo jednak trzeba sie tam sporo napracowac i im nie zazdroszce ale tak jak pisalem… od znajomych wiem ze pensje razem z premiami i paczkami nie są małe… to tylko ta cholerna solidarnosc podjudza ludzi…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick