
Pozytywne rozpatrzenie prośby o dofinansowanie, którą wystosowała do gminy parafia, była pomocą, ponieważ nie wszystkie tego typu podmioty są w stanie zebrać pełną kwotę potrzebną do przeprowadzenia kosztownych prac czy remontów.
Inwestycja ma ruszyć w ciągu najbliższych tygodni. Termin jej ukończenia wyznaczono na grudzień. Najpierw powstanie kanalizacja deszczowa, a następnie rozpocznie się utwardzanie terenu wokół kościoła oraz układanie chodnika. Zaplanowane prace mają pomóc w uchronieniu zabytkowej budowli przed wilgocią. – Udzielanie pomocy finansowej na renowację zabytków przez samorządy jest często niezbędne do utrzymania ich w dobrej kondycji przez kolejne lata – mówi Piotr Kuroszczyk, wójt gminy Ostrów Wielkopolski.
Kościół parafialny pw. św. Mateusza w Górznie to XVIII-wieczna budowla wzniesiona w latach 1755-57 i jest jednym z najstarszych tego typu obiektów w południowej Wielkopolsce. Mimo upływu setek lat, jego bryła nie została zmieniona. Zachowały się także oryginalne detale elewacji oraz wyposażenie datowane na epokę baroku i rokoko.
Witam.Mam pytanie dlaczego do ratowania pieknego zabytku nie dołączy się „diecezja” .Są tak skąpi ,że widać to gołym okiem . Wokół tej parafii wybudowano dom dla księdza przez mieszkańców pobliskich wsi w czynie społecznym , nie przez diecezję” Nie mogę patrzeć na pazerność tych księży. Gdy kościółek zostanie wyremontowany to oni pierwsi wyciągną te swoje ręce. Nie powinniśmy się na to godzić.
Odwiedzam cmentarz tej parafii. Cmentarz w fatalnym stanie, chyba najgorszy stan w powiecie. Plebania super zadbana, nawet brama na pilota jest. Mogli zacząć od remontu obok kościoła, potem cmentarz a na końcu super plebania.
Na zachodzie często jeden ksiądz ma kilka parafii i oblatuje nawet 5 kościołów. Księża mieszkają w jednym budynku i mają pokoje. U nas plebania co parę kilometrów często dobre auto, gosposia. Gdzie tu powołanie. Nie rozumiem czemu gmina daje na kościół.