DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

15-latek wiózł... 18-latka w bagażniku. A to nie koniec łamania przepisów

Do przeróżnych interwencji byli wzywani pleszewscy policjanci, ale czegoś takiego mogli się nie spodziewać. Już zatrzymanie do kontroli drogowej 15-latka, który przekroczył prędkość, mogło ich zaskoczyć, ale zdziwień było prawdopodobnie więcej. Zwłaszcza kiedy otwarto bagażnik.

zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay

CZYTAJ TEŻ: Ciężka noga nie popłaciła. Stracili prawo jazdy i słono zapłacą

Ilu pasażerów wejdzie do osobowego samochodu? Niekoniecznie tylu, ile jest siedzeń. Zwłaszcza kiedy wpadnie się na pomysł ulokowania kogoś w… bagażniku. Taką drogę obrali nastolatkowie z powiatu pleszewskiego, których kreatywność została zastopowana przez policję.

Funkcjonariusze zatrzymali do kontroli  drogowej forda c-max w związku z przekroczeniem prędkości przez kierowcę. Okazało się, że „za kółkiem” siedział 15-latek z Pleszewa, który rozpędził auto do 86 km/h w terenie zabudowanym. – W pojeździe znajdowało się czterech pasażerów w wieku od 15 do 19 lat. Podczas dalszej kontroli pojazdu policjanci ujawnili w bagażniku 18-letniego mieszkańca gminy Pleszew. Mężczyzna, który jechał w bagażniku, został ukarany MKK z art. 97 KW – informuje asp. szt. Monika Kołaska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.

CZYTAJ TEŻ: Rodzice byli pijani. Pchali wózek z małym dzieckiem

Wyjaśniamy: chodzi o mandat karny za naruszenie przepisów o bezpieczeństwie lub porządku w ruchu drogowym. Art. 97 Kodeksu Wykroczeń brzmi następująco: „Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym lub przepisom wydanym na jej podstawie, podlega karze grzywny do 3000 złotych albo karze nagany”.

Kolejny mandat został wystawiony osobie, która udostępniła samochód nieletniemu. W tym przypadku policjanci oparli się na zapisie art. 96 par. 1 Kodeksu Wykroczeń, który brzmi: „Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu, podlega karze grzywny”.

15-latka odebrali rodzice, a dalszy ciąg sprawy będzie miał miejsce przed Sądem Rodzinnym i Nieletnich w Pleszewie.

CZYTAJ TEŻ: Zmiany w zbiórce wielkogabarytów? Tego chce radny. A co na to miasto?

0 Dołącz do dyskusji

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz