Noc Muzeów 2019. Co przygotowali animatorzy kultury z regionu?

0
To gratka dla tych, którzy bardzo by chcieli, ale nie mają czasu odwiedzić muzeum w ciagu dnia. Instytucje kulturalne tą okazje przygotowują specjalne atrakcje i pokazują to, co zwykle nie jest łatwo dostępne. Noc muzeów to wydarzenie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku odbędzie się w sobotę 18 maja.

Zwiedzanie Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy rozpocznie się o godzinie 18.00. – Pierwsza atrakcja, którą nasi zwiedzający zauważą od razu po wejściu do zespołu pałacowo-parkowego to zabytkowe samochody, które będą znajdować się na dziedzińcu naszego pałacu – tłumaczy Kinga Jaroszewska, animatorka kultury z dobrzyckiego muzeum. Ale to nie koniec atrakcji. – W tym roku ponownie będzie można zrobić sobie u ans zdjęcie w ziemiańskim stylu. My to zdjęcie wydrukujemy i albo damy na pamiątkę naszym zwiedzającym albo, do czego zachęcamy, będzie można je u nas wysłać jako pocztówkę do bliskiej osoby – dodaje Kinga. Dobrzyccy muzealnicy specjalnie z okazji Nocy Muzeów otworzą dla zwiedzających panteon, czyli jedna z trudniej dostępnych pawilonów w dobrzyckim zespole pałacowo-parkowym, a tam wystawa „W kręgu rodziny Czarneckich”.

Co podczas Nocy Muzeów 2019 będzie się z kolei dziać w ostrzeszowskim muzeum regionalnym? Tam również wyjątkowe propozycji z okazji zbliżającego się 50-lecia muzeum. – Zaczniemy koncertem akordeonowym „Inspiracje”, wykonawcą będzie pan Tomasz Drabina, absolwent Poznańskiej Akademii Muzycznej. Grane będą tanga polskie, argentyńskie, melodie bałkańskie i własne kompozycje pana Tomasza. Poza tym mamy ofertę wystawową – na drugim piętrze wystawy stałe, które są stałe, ale mają wymieniane niektóre elementy – wyjaśnia Mirosława Rzepecka, dyrektor Muzeum Regionalnego w Ostrzeszowie. Do tego m.in. wystawa jubileuszowa na parterze ratusza, pokazująca co na przestrzeni 50 lat działo się w ostrzeszowskim muzeum.

W Ostrowie Wielkopolskim noc pod gwiazdami i to w dosłownym znaczeniu tego słowa.      – Wśród wielu atrakcji będzie również mobilne planetarium na drugim piętrze, będzie koncert, tym razem udostępniamy naszą salę, młodym, wschodzącym gwiazdom jazzu (..). Oprócz tego wszystkie stałe ekspozycje, które można obejrzeć – mówi Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Do tego projekcja wyjątkowego filmu. – Pokażemy dwa kolejne filmy pana Wacława Suszyckiego nagrane przed wojną w Ostrowie i to jest rzecz wyjątkowa. To są migawki z budowy kościoła św. Antoniego, którą rozpoczęto pod koniec lat trzydziestych oraz uroczystości dożynkowe też z końca lat trzydziestych – dodaje Banach.

Jakie atrakcje na Noc Muzeów przygotowały inne miasta południowej Wielkopolski?
W Pleszewie w tym roku noc muzeów będzie poświęcona ważnemu jubileuszowi – 100-leciu Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica w Pleszewie. O godz. 20.00 zostanie otwarta okolicznościowa wystawa, a później odbędzie się koncert absolwentów i przyjaciół LO.

W Jarocinie na zwiedzających będą czekać stała wystawa „Z przeszłości Ziemi Jarocińskiej” oraz ekspozycja czasową – poświęconą życiu i działalności lokalnego malarza i grafika, Mariana Poznańskiego, do tego m.in. koncert muzyki przedwojennej i gratka dla miłośników fotografii.

Poszukiwanie monet na stałej ekspozycji i zwiedzanie wystawy fotografii Leszka Zdracha pod tytułem „Krotoszyn – miejsca niedostępne” – to niektóre z atrakcji które przygotowali animatorzy kultury z Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.

Oglądanie wszystkich ekspozycji i udział w wydarzeniach towarzyszących podczas Nocy Muzeów jest bezpłatny. Trzeba uzbroić się jedynie w mnóstwo energii do nocnego zwiedzania.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick