Zmiany w systemie PESEL? Resort chce więcej informacji

0
Ministerstwo Cyfryzacji chce ograniczyć wyłudzanie świadczeń socjalnych. W resorcie powstał projekt ustawy, która zakłada uszczegółowienie informacji w bazie PESEL. Ten sam dokument ogranicza dostęp służb do informacji o obywatelach i pozwala na zgłaszanie online narodzin dziecka.

Wszyscy obywatele od 1984 r. mają indywidualne numery PESEL. Po niemal 30 latach z systemu ewidencji ludności może zniknąć poważna luka – brak numerów PESEL rodziców. Dotychczas w bazie znajdowały się jedynie imiona i nazwiska, co zdaniem przedstawicieli resortu, nie było wystarczająco wiarygodnym sposobem weryfikacji tożsamości. Identyfikacja w oparciu o PESEL ma pozwolić na bezsporne ustalenie relacji miedzy obywatelami.

Ministerstwo Cyfryzacji już przygotowuje nowelizację ustawy, która ma umożliwić rejestrację online w Urzędzie Stanu Cywilnego narodziny dziecka. Procedura ma być połączona z automatycznym wydawaniem zaświadczenie o zameldowaniu.

Przy okazji wprowadzania nowej usługi urzędnicy postanowili załatać lukę i wprowadzić tzw. parentyzację, czyli umieszczanie numerów PESEL rodziców wśród danych dotyczących dziecka.

Dzięki tej zmianie system pomocy społecznej ma być odporny na próby wyłudzania zasiłków oraz świadczeń.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick