Zginął policjant na służbie. Do dziś pamiętają jego oddanie

5
Był 1 września 1934 roku Jan Stachelski, posterunkowy z komendy policji wyszedł rano na służę i już z niej nie powrócił. Zginął od rewolwerowej kuli wystrzelonej przez bandytę. - Został zabity w obronie mienia współobywateli – napisano na jego nagrobku, który po renowacji został odsłonięty m.in. przez zastępce Wojewódzkiego Komendanta Policji w Poznaniu insp. Romana Kustere oraz Komendanta Powiatowego Policji w Ostrowie mł.insp. Piotra Wilkowskiego na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach. Jak się okazuje takich grobów poległych policjantów na służbie w całej Wielkopolsce jest jeszcze wiele.

Odnalezieniem grobu Jana Stachelskiego zajęło się Świętokrzyskie Stowarzyszenie „Rodzina Policyjna 1939 r.”, które od 18 lat zrzesza rodziny policjantów okresu II Rzeczypospolitej

Jan Stachelski zginął 1 września 1934 roku. Był posterunkowym w Nowych Skalmierzycach, został zastrzelony po zaciętej walce z bandytami. Komenda główna za pomoc w odnalezieniu sprawców wyznaczyła nagrodę w wysokości ówczesnego tysiąca złotych. Stachelski w chwili śmierci miał 34 lata, zostawił żonę i córkę.

Dzięki staraniom stowarzyszenia, dotacji samorządu a także komendy głównej, grób dzielnego policjanta udało się odnowić. W uroczystej i podniosłej atmosferze nagrobek został poświęcony, złożono także na mim kwiaty i zapalono znicze.

Uroczystość odbyła się na cmentarzu w Nowych Skalmierzycach, całość poprzedziła msza święta.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

  1. strona wielkopolskiej policji: I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Poznaniu
    insp. Roman Kuster, strona ostrowska: Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim
    mł.insp. Piotr Wilkowski. Gdzie jest błąd w stanowiskach?

    • Ty zapisałeś poprawnie. Patrz na zapis z początku artykułu. Ty się postarałeś. Autor nie. Forma zapisu stanowiska u Ciebie poprawna, a autor w pośpiechu nie zwraca uwagi, że brakuje mu słów. Kto to jest zastępca Wojewódzkiego Policji? Chyba Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji. Dalej, dlaczego Komendant Powiatowy Policji z małych liter? Z pośpiechu czy braku wiedzy jak to napisać?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.