DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zesłany do Oświęcimia i na Majdanek. Właśnie wydano jego wspomnienia pisane wierszem

W niedzielę odbyła się promocja książki dr. Leona Idaszewskiego „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”. To niecodzienna publikacja, bo pisana wierszem przez znanego i cenionego w dwudziestoleciu międzywojennym lekarza. Autor pisał wspomnienia z tragicznych czasów pierwszem, zawierając w nich historie, które spotkały go m.in. na Majdanku i w Oświęcimiu.

>> Obserwuj nas również na Instagramie! <<

– Pierwsza i najważniejsza część książki zawiera wspomnienia dr. Idaszewskiego, które są w nietypowej formie, bo pisane wierszem. To rymowany tekst mający ponad 70 stron. Opisuje historię Jarocina w okresie międzywojennym, ale przede wszystkim epopeje i losy jego autora oraz jarociniaków, którzy zostali wywiezieni z rodzinnych stron w grudniu 1939 roku w okolice Opoczna – mówi Sebastian Pluta, dyrektor Muzeum Regionalnego w Jarocinie.

Prace nad tekstem trwały niemal do momentu wysłania książki do druku, a zajęć zdecydowanie nie brakowało. Członkowie zespołu redakcyjnego, zajmującego się przygotowaniem publikacji pracowali intensywnie niemal do momentu wysłania książki do druku. Mieli co robić, bo wiele rzeczy należało dokładnie sprawdzić, dotrzeć do brakujących fragmentów historii oraz zweryfikować niektóre informacje. Pojawiły się problemy ze znalezieniem nazwisk oraz ich poprawnością. W korektę tekstu włączył się także wnuk dr. Leona Idaszewskiego, Jacek Kranz. M.in. jego wspomnienia znalazły się w książce, która została oficjalnie zaprezentowana.

Egzemplarz wspomnień, który w 1988 roku trafił do Muzeum Regionalnego w Jarocinie nie nadawał się do publikacji, ponieważ w maszynopisie brakowało wielu ocenzurowanych fragmentów. Udało się jednak uzupełnić brakujące części opisujące m.in. zbrodnię katyńską, a także opisy dotyczące ustroju politycznego. – Fragmenty te udało się uzupełnić dzięki Jackowi Kranzowi właśnie, który mocno zaangażował się w prace nad przygotowaniem publikacji do druku. To on m.in. zebrał wyjątkowo emocjonalne wspomnienia córki i wnuków Leona Idaszewskiego, które wzbogaciły oryginalny tekst – mówią przedstawiciele muzeum.

Książka jest dostępna w sprzedaży w Muzeum Regionalnym w Jarocinie (II piętro Ratusza) oraz w Czytelni pod Ratuszem.

Pod koniec sierpnia zrealizowaliśmy materiał dotyczący przygotowań do wydania książki. Zobacz wideo:

ZOBACZ TEŻ: Premiera książki „Radziwiłłowie. Burzliwe losy słynnego rodu”

Okładka książki „Wspomnienia wygnańca i więźnia z Jarocina”

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz