DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zaznacz zagrożenie na mapie. Policyjna aplikacja już działa

Policja zastrzega, że korzystanie z aplikacji nie jest formą zgłaszania potrzeby pilnej interwencji. W sytuacjach wymagających działania służb należy kontaktować się z numerami alarmowymi 112 oraz 997. Każde zgłoszenie będzie przez mundurowych weryfikowane, więc musimy mieć świadomość, że akcja rodzi reakcję. 

– Każde pojedyncze zagrożenie było sprawdzane przez policjantów odpowiedniej komórki. Spośród 25 kategorii zagrożeń dostępnych na mapie, najczęściej zgłaszane były problemy związane z: przekraczaniem dozwolonej prędkości, nieprawidłowym parkowaniem, oraz spożywaniem alkoholu w miejscach niedozwolonych – tłumaczy sierż. Małgorzata Łusiak, rzecznik KPP Ostrów Wielkopolski.

Ostrowscy policjanci zarejestrowali już 460 zgłoszeń w ramach aplikacji. Mapa składa się z dwóch komponentów: mapy interaktywnej (umożliwiającej społeczeństwu wskazywanie miejsc zagrożonych, które podlegają sprawdzeniu przez Policję) oraz mapy statystycznej, która zawiera dane statystyczne z policyjnych systemów informatycznych oraz wyników badań opinii społecznej. 

– Uruchomiona od września ubiegłego roku Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa służy, każdemu do zgłoszenia problemu dotyczącego zagrożenia. Informacje, które można przekazać za pomocą mapy uwzględniają wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa – przekonuje na swojej stronie internetowej polska policja. 

Na żółto oznaczone są rekordy czekające na weryfikację. Zweryfikowane informacje są w kolorze czerwonym.

W powiecie ostrzeszowskim odnotowano 186 zgłoszeń, z czego zweryfikowano i potwierdzono jedynie 41 informacji. 

– Zaznaczone niepokojące zjawiska oraz zagrożenia szczególnie dotyczyły przekroczenia dozwolonej prędkości, bo aż 56 internautów umieściło znaczek "przekroczenie prędkości" na wskazanych przez nich drogach powiatu ostrzeszowskiego. Po zweryfikowaniu powyższego faktu stróże prawa potwierdzili tylko 17 przepadków zaznaczonego wykroczenia. Kolejnym z niepokojących zjawisk, które powtarzało się na mapie, to "niewłaściwa infrastruktura drogowa". Funkcjonariusze odnotowali 31 zaznaczeń, które po zweryfikowaniu tylko w 5przypadkach zostało potwierdzone. Następną "uciążliwością", która zaznaczana była na mapie, to "spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych". Internauci zaznaczyli ją 25 razy w różnych miejscach na terenie powiatu ostrzeszowskiego. Powyższy fakt, po weryfikacji przez stróży prawa został potwierdzony tylko w 3miejscach. Osoby korzystające z internetowego narzędzia zaznaczyły także "nieprawidłowe parkowanie". Wskazane wykroczenie naniesione było 20 razy. Policjanci potwierdzili tylko 3 przypadki niewłaściwego parkowania – czytamy na stronie ostrzeszowskiej policji. 

Jak skorzystać z mapy:

Pierwszym krokiem jest wywołanie interesującego nas obszaru na mapie. 

Następnie wybieramy ikonę dodaj zagrożenie która położona jest w lewym dolnym rogu ekranu.

Ze zbioru zagrożeń przedstawionych w formie opisanych ikon wybieramy rodzaj problemu.

Kolejnym krokiem będzie wybranie dokładnego punktu na mapie, ważne jest precyzyjne zaznaczenie miejsca.

Przed zatwierdzeniem zgłoszenia musimy jeszcze określić dokładną datę zdarzenia.

To wszystko, teraz to już my zajmiemy się zgłoszeniem a pozyskana dzięki Państwu wiedzę wykorzystamy w planowaniu działań związanych z zarządzeniem bezpieczeństwem publicznym.

 

W przypadku pytań, wątpliwości związanych z obsługą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, a także uwag do funkcjonalności mapy prosimy o kontakt za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: kmzb@policja.gov.pl

poniżej link odsyłający na stronę internetową KMZB

http://www.policja.pl/pol/mapa-zagrozen-bezpiecze/33880,dok.html

 

 

 

 

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz