DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Zalety spawania laserowego [artykuł sponsorowany]

Osiągnięcie dynamicznego rozwoju jest nierozerwalnie związane z działaniami o charakterze masowym. Spawanie lasowe zdaje się w tej kwestii stanowić złoty środek, łącząc funkcjonalność z bezpieczeństwem.

Solidność materiału

Spawanie laserowe korzysta z wiązki energetycznej, umożliwiającej otrzymanie wyjątkowo trwałego i estetycznego złączenia. Wiązka jest w stanie penetrować głębiej i sprawniej od swojej tradycyjnej wersji, przy czym dotyczy to szerokiego zakresu materiałów, zależnie od ustawienia natężenia lasera. Dodatkowo, w porównaniu do spawarek elektronowych, laserowe tworzą spoinę bez potrzeby wykorzystywania dopełniającego całości stopiwa, co przekłada się na oszczędność surowców.

Bezpieczeństwo

Gazy spawalnicze służą do ochrony miejsca, w którym odbywa się spawanie. Jednak mówiąc o spawaniu laserowym znajdują one dodatkowe, niezwykle istotne zastosowanie. W momencie, gdy dochodzi do wniknięcia w materiał dochodzi do powstania „chmury plazmowej”, umożliwiającej pochłanianie, ale i co ważniejsze odchylanie wiązki laserowej. Stąd też to rozwiązanie wymaga odpowiedniej mieszanki gazów, czyli helu i argonu. Dzięki nim możliwa jest jednocześnie zapewnienie bezpieczeństwa miejscu spawania i ograniczenie problemowej chmury plazmy. Warto jeszcze wspomnieć, że wykorzystanie maszyny niweluje potencjalne zagrożenie uszkodzenia wzroku pracownika.

Rozpiętość dostępnych konfiguracji

Robot do laserowego spawania łukowego. Źródło: Fanuc

Korzystanie ze spawania laserowego może odbywać się w różnych branżach, zależnie od wykorzystania złączenia. Mowa tu mianowicie o kwestii wiązki światła koherentnego, pozwalającego na nadtapianie obszaru, w którym dochodzi do stykania się metali. Jej intensywność jest uzależniona od grubości tworzywa. Gdy ma on do 25 milimetrów, wówczas najbardziej optymalne będzie spawanie laserami posiadającymi moc powyżej 1,5 Kw. Słabsze lasery najlepiej odnajdą się w spawaniu punktowym, szczególnie w ramach przemysłu elektronicznego. Ponadto technologia ta wykorzystywana jest w złączeniach kół zębatych, branży spożywczej, lotniczej, medycznej oraz kosmicznej.

Podsumowanie

Wykorzystywanie spawania laserowego stanowi idealną odpowiedź na masową działalność związaną z łączeniem materiałów w różnych konfiguracjach. Pozornie duży wydatek inwestycyjny z pewnością opłaci się, mają na uwadze szybkość i prostotę wykonywania zamówień klientów, co w przypadku przedsiębiorstwa jest rzeczą priorytetową.

Napisz do autora

Komentarze (1)
  • P
    Przemo

    wtorek, 5 marca, 2019

    Ciekawe ile kosztuje zakup takiego robota…

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz