Wzrosły stawki na ZUS. Rząd szykuje pocieszenie

1
Przedsiębiorcy od 1 stycznia płacą kilkadziesiąt złotych więcej składki na ZUS. Z drugiej strony, rząd chce się zlitować i obniżyć składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Tyle tylko, że ulga będzie śmiesznie mała.

Niezależnie od tego, ile zarabiają, samozatrudnieni każdego miesiąca muszą oddawać państwu ponad tysiąc złotych. Od lutego zapłacą jeszcze więcej. To efekt podwyżki stawek na obowiązkowe ubezpieczenia. Wszystko za sprawą statystycznego bogacenia się Polaków.

Od 1 stycznia składki na ZUS z uwzględnieniem dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wynoszą 1232,16 zł (bez niego 1166,85 zł). Jeszcze w grudniu, za który przedsiębiorcy płacili w styczniu, kwota wynosiła 1172,56 zł. W lutym trzeba będzie już zapłacić o 59,6 zł więcej. Rocznie daje to kwotę 715,2 zł, którą dodatkowo oddadzą państwu przedsiębiorcy.

Rząd szykuje dla najmniejszych przedsiębiorców „wielkanocny prezent”. Od 1 kwietnia może spaść wysokość obowiązkowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dzięki temu samozatrudnieni już w maju, gdy będą opłacać składkę za kwiecień, oszczędzą… 3,47 zł.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.