Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy Wielkopolscy [WYSTAWA]

0

„W obliczu Boga Wszechmogącego w Trójcy Świętej Jedynego ślubuję,
że POLSCE, OJCZYŹNIE mojej i sprawie całego Narodu Polskiego zawsze i wszędzie służyć będę…”

Te słowa rozpoczynające rotę przysięgi wojsk powstańczych, rozgrzewały sto lat temu pełne nadziei serca mieszkańców Wielkopolski. W stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy zaprasza serdecznie na wystawę poświęconą, najważniejszemu dla każdego wielkopolanina zrywowi przeciw pruskiemu zaborcy.

Suwerenność. Niezależność. Wolność. Przez 123 lata polska pozbawiona była tych wartości. Jednak dzięki wytrwałości, konsekwencji i wspólnej mobilizacji, dziś możemy cieszyć się wolnym krajem. Wystawa „Ziemiańskie drogi do niepodległości. Powstańcy Wielkopolscy” przygotowywana w Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, będzie ukazywać nie tylko historię polskich ziemian walczących o wolność i niepodległość, ale także zobrazuje historię powstania 1918-19, które w znaczącym stopniu wpłynęło na losy naszego kraju.

Bohaterowie wystawy ukazani zostali nie tylko przez pryzmat ich udziału w bitwach niepodległościowych, lecz także roli, jaką odegrali we wcześniejszej walce z germanizacją oraz zmaganiach politycznych i gospodarczych doby zaborów, a potem w budowaniu niepodległej Polski w okresie międzywojennym. Wśród wielu prezentowanych na ekspozycji cennych eksponatów, pochodzących z muzeów w całej Polsce oraz od prywatnych kolekcjonerów, będzie można podziwiać m.in. mundury, odznaczenia, zdjęcia oraz grafiki dokumentujące ten niezwykły okres. Ponadto, nowocześnie przygotowana wystawa, kontrastująca w założeniu z pałacowymi dekoracjami, zaprezentuje sylwetki wielu znanych i cenionych właścicieli ziemskich, mających swój udział w walce o niepodległość. Wystawę zamyka ekspozycja dotycząca tragicznych losów wielu ziemian-powstańców po agresji III Rzeszy w 1939 – wypędzenia z majątków, a w wielu przypadkach śmierci w zbiorowych egzekucjach lub obozach koncentracyjnych.

Twórcy wystawy, dedykują swoją pracę przede wszystkim Wielkopolanom. Bez względu na wiek, poglądy, czy zainteresowania, każdy mieszkaniec tego regionu znajdzie tutaj cząstkę swojej historii i tożsamości.

Jak dawni właściciele ziemscy bronili kultury i historii polskiej w czasach zaborów? Czym była praca u podstaw? Kim byli wielkopolscy powstańcy?
Na te i wiele innych pytań odpowie nasza wystawa!

Wystawie będzie towarzyszyć premiera publikacji poświęcona Powstaniu Wielkopolskiego, a także tematyczne lekcje muzealne przygotowane dla przedszkoli i szkół podstawowych.

Czas trwania wystawy: 8.11.2018 – 16.02.2019.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick