ANDRZEJ NIEKRASZ

* 25.10.1934   + 25.12.2013
0

Profesor Andrzej Niekrasz był artystą, nauczycielem akademickim i długoletnim pracownikiem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Urodził się 25 października 1934 roku w Krakowie. Tam również kształcił się na Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom na Wydziale Malarstwa uzyskał w roku 1959. Potem podjął pracę w Liceum Pedagogicznym i Ogólnokształcącym w Wieluniu. Stamtąd trafił do Kalisza. W 1976 roku na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie uzyskał stopień docenta. Natomiast w 1990 roku otrzymał tytuł naukowy profesora. Był promotorem kilkudziesięciu rozpraw doktorskich z dziedziny pedagogiki i plastyki. Uprawiał twórczość plastyczną w zakresie rysunku, grafiki warsztatowej i malarstwa. Uczestniczył w ponad 130 wystawach krajowych i zagranicznych
Prace Andrzeja Niekrasza w zakresie rysunku, grafiki warsztatowej i malarstwa znajdują się w muzeach i galeriach całego świata, m.in. w Paryżu, Monachium, Rzymie, Madrycie, Lozannie, Toronto i Alabamie. Jego prace były wielokrotnie nagradzane na prestiżowych konkursach  ogólnopolskich. Był laureatem licznych wyróżnień. Był silnie związany z poznańskim środowiskiem artystów plastyków.
Wspólnie z profesorem Edwardem Polanowskim Andrzej Niekrasz tworzył w Kaliszu podwaliny szkolnictwa wyższego. Przez wiele lat był kierownikiem Zakładu Wychowania Plastycznego UAM w Kaliszu (obecnie Wydział Pedagogiczno-Artystyczny). Za zasługi w organizowaniu szkolnictwa wyższego w Kaliszu oraz kształcenie wielu pokoleń uzdolnionej plastycznie młodzieży wyróżniony został honorowym tytułem ,,Kaliszanin Roku 1995''.
Z okazji obchodzonego przez artystę jubileuszu 50-lecia pracy twórczej w 2010 roku minister kultury Bogdan Zdrojewski uhonorował go odznaką ,,Zasłużony dla kultury polskiej''. Rok wcześniej artysta otrzymał doroczną Nagrodę Prezydenta Miasta Kalisza. Niekrasz od pierwszej edycji Międzynarodowego Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim pełnił funkcję przewodniczącego jury. Wspomniany jubileusz 50-lecia pracy twórczej profesora Andrzeja Niekrasza był również okazją do otwarcia wystawy jego prac w Sali Kolumnowej ostrowskiego ratusza. Na jej wernisaż przybyło wielu jego wychowanków. – W sztuce jest tak, jak w zwiedzaniu wspaniałego terenu górskiego. Człowiek wchodzi na jakiś szczyt i z tego szczytu widzi następne szczyty. Dlatego nie można powiedzieć, że jakiś temat skończyło się ostatecznie. On odradza się w jakichś fragmentach, które tworzą jakby pretekst do nowego dzieła – mówił o swojej twórczości profesor. Andrzej Niekrasz zmarł po długiej chorobie 25 grudnia 2013 roku w Kaliszu, w wieku 79 lat.

 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick