Helena Kosińska

* 02.08.1933   + 12.07.2011
1

Helena Kosińska była długoletnim ostrowskim lekarzem. Urodziła się dnia 2 sierpnia 1933 roku w miejscowości Sowina Błotna koło Pleszewa. Jej dzieciństwo przypadło na koszmar okupacji hitlerowskiej. Została wówczas z rodzicami i rodzeństwem wysiedlona do Generalnej Guberni, w okolice Piotrkowa Trybunalskiego. Do rodzinnej wioski powróciła dopiero w marcu 1945 roku. Jej ojciec pracował jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sowinie Błotnej. Helena Kosińska uczęszczała do Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pleszewie. Tam w roku 1951 zdała egzaminy dojrzałości. Następnie przez dwa kolejne lata kontynuowała naukę w szkole felczerskiej w Kaliszu. Po jej ukończeniu została skierowana do pracy w okolice Wyrzyska. W 1957 roku podjęła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. Sześć lat później otrzymała dyplom lekarza. Już w roku 1962 Helena Kosińska została zatrudniona w szpitalu miejskim w Ostrowie Wielkopolskim. Pracowała jako asystent ordynatora lekarza Pawła Stańczaka. Wybrała specjalizację z zakresu położnictwa i ginekologii. Pierwszy stopień specjalizacji uzyskała w 1968 roku. Natomiast drugi stopień ukończyła sześć lat później. Od roku 1974 Helena Kosińska była zastępcą ordynatora oddziału położniczo – ginekologicznego ostrowskiego szpitala. Stanowisko to zajmowała aż do przejścia na zasłużoną emeryturę w roku 1992. Nie zerwała jednak ze swoim zawodem i udzielała się jako lekarz ginekolog jeszcze przez wiele lat. Ostatecznie zakończyła swoją aktywność w październiku 2010 roku.
– Była dobrym człowiekiem, kochała ludzi, Boga i rodzinę. Razem zwiedziłyśmy sanktuaria maryjne w Europie i Ziemię Świętą. Wspomagała moje dzieci i wnuki. Na ulicy nigdy nie przeszła obojętnie obok drugiego człowieka. Przez długi czas opiekowała się rodzicami mieszkającymi w Sowinie Błotnej. Była przy nich w chorobie. Ojciec w swoich wspomnieniach wielokrotnie pisał, że się jej nie wywdzięczą z matką za tę pomoc – wspominała siostra, Maria Bednarowska.
Helena Kosińska zmarła w dniu 12 lipca 2011 roku.

1 KOMENTARZ
  1. 0    0

    Dr Helena Kosińska – wspaniały człowiek i lekarz, zawsze z sercem podchodziła do każdej pacjentki. Dużo Jej zawdzięczam, może nawet i życie. Leczyłam się u Niej dobrych kilka lat. Maria P.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick