MIROSŁAW FERIĆ

* 17.06.1915   + 14.02.1942
0

Mirosław Ferić był pilotem Dywizjonu 303, jednym z najwybitniejszych uczestników Bitwy o Anglię. Urodził się 17 czerwca 1915 roku w rodzinie mieszanej, w miejscowości Trawnik koło Sarajewa, w Austro-Węgrzech (obecnie Bośnia i Hercegowina). Jego ojciec, Chorwat, zginął w czasie I wojny światowej. Matka – Polka w 1919 roku wróciła z dziećmi do Polski i osiedliła się w Ostrowie, gdzie podjęła pracę jako nauczycielka. Rodzina zamieszkała w kamienicy przy ulicy Zdunowskiej 26 (obecnie Partyzancka). W Ostrowie Mirosław ukończył Gimnazjum Męskie.
– Już jako młody chłopak przejawiał zainteresowania lotnictwem. Często prowadził nas na lotnisko, gdzie obserwowaliśmy startujące i lądujące samoloty. Niecierpliwie wyczekiwał dnia, kiedy sam zasiądzie w kabinie – wspominał go rówieśnik, kolega szkolny i najbliższy sąsiad Edward Idzior.
Na rok przed wybuchem wojny Mirosław Ferić został absolwentem Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, otrzymując stopień podporucznika pilota. Został przydzielony do 111 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki.  Brał udział w kilkunastu walkach powietrznych podczas kampanii wrześniowej. W dniu 17 września 1939 roku ewakuował się do Rumunii i został internowany. Udało mu się jednak uciec i przez Bejrut przedostać do Francji. Po jej kapitulacji znalazł się w Polskiej Bazie Lotniczej w Blackpool, po drugiej stronie Kanału La Manche.  Wkrótce został żołnierzem Dywizjonu 303 i zyskał przydomek „OX”. Do Bitwy o Anglię Mirosław Ferić wszedł 31 sierpnia 1940 roku. Szybko uznany został za asa lotnictwa. Według oficjalnych dokumentów  plasuje się w pierwszej dziesiątce polskich pilotów myśliwskich II wojny światowej.  Generał Władysław Sikorski odznaczył go Srebrnym Krzyżem Virtuti Militari V klasy. W październiku 1941 roku został skierowany na półroczny odpoczynek od bojowego latania, lecz już po trzech miesiącach z własnej inicjatywy powrócił. Wkrótce potem, w dniu 14 lutego 1942 roku, w trakcie lotu treningowego poniósł śmierć w wypadku nad lotniskiem w Northolt. Został pochowany na cmentarzu w Northwood. Pośmiertnie przyznano mu stopień kapitana. Od roku 1939 do śmierci Mirosław Ferić prowadził dziennik, znany potem jako ,,Pamiętnik pilota 111 Eskadry Myśliwskiej’’, będący po części kroniką Dywizjonu 303. Oprócz relacji i wspomnień są tam także listy do jednostki, wycinki z gazet oraz wpisy wybitnych osobistości odwiedzających pilotów, w tym m.in. generała Władysława Sikorskiego i króla brytyjskiego Jerzego VI. Pamiętnik ten bezpośrednio zainspirował Arkadego Fiedlera do napisania książki ,,Dywizjon 303’’. W Ostrowie Wielkopolskim imię Mirosława Ferića nadano jednej z ulic oraz Szkole Podstawowej nr 11. Z okazji 40-lecia jego śmierci, z inicjatywy oddziału Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego w Ostrowie, wybito okolicznościowy medal. Portret znakomitego pilota znajduje się  w galerii wybitnych uczniów i profesorów Gimnazjum Męskiego (obecnie I Liceum Ogólnokształcące).

 

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick