Wielkopolska walczy o powietrze. Jest uchwała antysmogowa!

8
Od 2018 roku ogrzewanie domów w Wielkopolsce nie będzie już tak oczywistą i rutynową czynnością jak do tej pory dla wielu mieszkańców. Zarząd Województwa Wielkopolskiego przyjął uchwałę antysmogową dla naszego województwa. Zakaz spalania węgla brunatnego czy konieczność wymiany pieców na kotły klasy nie niższej niż 3., czy też podłączanie niektórych nieruchomości do miejskich cieplików – to wszystko staje się faktem.

Przed zatwierdzeniem uchwały antysmogowej dla Wielkopolski przez bardzo długi czas specjalna komisja przy Urzędzie Marszałkowskim pracowała nad przygotowaniem raportu analizującego stan powietrza w województwie. Wielkopolska jest w niechlubnej czołówce regionów najbardziej zanieczyszczonych. Jakość powietrza jest tutaj nie lepsza niż na przykład na Górnym Śląsku. Według raportu w 135 gminach w Wielkopolsce został naruszony standard jakości powietrza, natomiast
w 217 gminach został przekroczony poziom docelowy dla benzo(a)pirenu.

Uchwała antysmogowa dla Wielkopolski jest piątą w kraju. Wcześniej uchwały przyjęły: sejmik województwa śląskiego, sejmik województwa małopolskiego, sejmik województwa mazowieckiego, sejmik województwa dolnośląskiego.

„Celem zapobieżenia negatywnemu oddziaływaniu na zdrowie ludzi i na środowisko,
na obszarze województwa wielkopolskiego, z wyłączeniem Miasta Poznania oraz Miasta Kalisza, wprowadza się ograniczenia i zakazy w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw, określone niniejszą uchwałą” – to słowa zawarte w pierwszym paragrafie uchwały antysmogowej dla Wielkopolski.

Uchwała zakładaj wprowadzenie od 1 maja 2018 r. zakazu stosowania najgorszej jakości paliw stałych, np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu. Ponadto, wprowadzone zostaną ograniczenia dla kotłów oraz tzw. miejscowych ogrzewaczy np. kominków i pieców. Wszystkie nowe kotły po 1 maja 2018 r. będą musiały zapewnić możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych. Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania.
Zgodnie z zapisami kotły zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione w 2 etapach:

 • do 1 stycznia 2024 r. – w przypadku kotłów bezklasowych
 • do 1 stycznia 2028 r. – w przypadku kotłów spełniających wymagania dla klasy 3 lub 4 według normy PN-EN 303-5:2012.

Kotły tzw. 5 klasy, zainstalowane przed wejściem w życie uchwał, będą mogły być użytkowane dożywotnio. Ponadto miejscowe ogrzewacze pomieszczeń (piece, kominki, kozy) zainstalowane przed wejściem w życie uchwał antysmogowych i niespełniające ich wymagań będą musiały być wymienione do 1 stycznia 2026 r.

źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego / własne

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

 1. „Zakaz palenia węgla kamiennego” w kluczowym fragmencie artykułu wprowadza Pani w błąd i jest to nieprawdą. W rzeczywistości chodzi o najgorszej jakości opał. Proszę o większą rzetelność

 2. 5
  6

  Dajcie człowiekowi zrobić lepsze pieniądze to gazem palić będą . Czy pisząc ustawe ktoś pomyślał o ludziach co zarabiają grosze i ledwo koniec z końcem wiążą . Pomyślcie o takich rodzinach bo albo kupią super piec albo chleb a zimą pozostawić im wybór ogrzać sie i nie jeść czy jeść i umrzeć z wychłodzenia…bo nie będzie stać na obie rzeczy na raz!!!!!!!

 3. 3
  2

  „Nie będą mogły również posiadać rusztu awaryjnego oraz możliwości jego zamontowania” – a co jak będzie -20 stopni i zabraknie prądu (zdarzały się już takie sytuacje) – ludzie mają umierać z zimna? Kto dał im prawo narażać innych na utratę zdrowia lub życia lub zniszczenie instalacji!

 4. 4
  3

  O czasu jak sięgam pamięcią nikomu nie przeszkadzało palenie. Kominy dymiły że HEJ!. Długość życia się wydłużyła niż jeszcze 40lat temu, tzn dym z kominów nie ma tak szkodliwego wpływu na zdrowie. Teraz to nawet mieszkańcom wsi szkodzi zapach z chlewika.

 5. Latem powinien obowiązywać bezwzględny zakaz palenia w piecach na rzecz elektrycznego, gazowego lub innego ekologicznego sposobu grzania wody oraz obowiązek wydłużania komina niższego domu przy różnicy w wysokości sąsiedniego budynku.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick